Bezpečné opalování v soláriu

Ženy se opalují rády. Jejich pokožka dostane bronzovou či zlatavou barvu a díky tomu žena vypadá ještě krásněji. Opalujeme se nejčastěji v létě na dovolené, kdy si lehneme na lehátko a vstřebáváme sluneční teplo a sluneční paprsky. Mnoho z nás, ale chce mít opálené tělo po celý rok, nejen v létě. Opálení ze slunce však nevydrží, bohužel. Musíme tedy přistoupit k jiné alternativě, jak si udržet zlatavou pokožku po celý rok. Opalování v soláriu je jednou z možností jak toto opálení mít. Je však solárium bezpečné? Všude píší, že není dobré opalovat se v soláriu, že je to nebezpečné. Tak jako vše i opalování v soláriu má svá rizika. Totéž i opalování na sluníčku, je nebezpečné, pokud nedodržujete bezpečnostní pravidla. I pro opalování v soláriu existují bezpečnostní pravidla, která když budete dodržovat, bude vaše opalování bezpečné.

Před opalováním je dobré provést celkový peeling vaší pokožky. Odstraní se z těla odumřelé buňky, kůže bude krásně hladká, vzdušná a opálení tak lépe chytne a bude lépe držet na vaší pokožce. I během opalování je dobré provádět peeling, myšlenka, že si tím veškeré opálení smyjete je mylná. Podpoříte prokrvení pokožky a barva více vynikne. Před samotným vstupem do solária odstraňte veškerý make-up, neparfémujte se, nemějte na sobě žádné šperky. Pokud máte nějaké kožní potíže, nebo užíváte léky, je dobré se poradit s obsluhou, zda je možné vstoupit do solária či se o tom poradit přímo se svým lékařem.

Nutno je věnovat také velkou pozornost solární kosmetice. Ta vás chrání proti spáleninám, proti nežádoucím účinkům. Tělo pokryje ochrannou vrstvou, takže je s ní opalování v soláriu o hodně lepší a bezpečnější. Solární kosmetika pomáhá k chránění kůže proti předčasnému stárnutí, zabraňuje vysoušení pokožky. Solární kosmetiku nemůžeme vůbec nahradit přípravky na ochranu proti slunci. Solární kosmetiku je možno zakoupit téměř u každého solária, kde vám i doporučí vhodnou přímo pro vaši kůži.

Vhodné je rovněž zjistit fototyp vaší kůže. To vám pomůže zjistit obsluha solária. Jedná se o jednoduchý test. Na jeho základě vám personál může poradit individuální opalovací program. Poradí vám, jak často se opalovat v soláriu, kolik minut v něm strávit, jaké solárium je to nejvhodnější a podobně.

Střídejte vertikální a horizontální solárium. Není dobré neustále jen ležet. Když ležíte, jsou místa, která se neprokrvují jako například okolí lopatek, hýždě. Díky střídání těchto dvou druhů solária se lépe a rychleji opálíte. Do solária se vždy vstupuje s ochrannými brýlemi. Bez nich hrozí, že oční víčka, respektive kůže se spálí a je to pěkně nepříjemné a také nebezpečné, protože kůže na očních víčcích je přeci jen tenká. Může dojít k poškození sítnice oka.

Nekombinujte ve stejný den opalování v soláriu a opalování na slunci. Dejte si mezitím minimálně jeden den odpočinek. Rovněž se neopalujte víckrát jak jednou denně. Pokud jdete do solária poprvé, je dobré jít znovu do solária až za dva dny. Pokud jdete do solária, rovněž se vyhněte alkoholickým nápojům, vyhnete se tak zkolabování.

Pokud se stane, že vám bude v soláriu nevolno, nebudete se cítit dobře, zmáčkněte tlačítko stop, vyjděte ze solária a informujte personál. Při opalování rovněž chraňte genitálie, znaménka, tetování či jizvy. Po opalování v soláriu se několik hodin nesprchujte. Pokud byste tak učinili, přerušili byste proces pigmentace.

Zareaguje-li vaše pokožka na solárium zrudnutím, svěděním nebo pálením počkejte s dalším opalováním, až se vše vrátí do původního stavu. Poté se poraďte s obsluhou, zda dobu zkrátit. Rozhodně ji neprodlužujte. Za bezpečné opalování v soláriu se považuje navštívit solárium asi padesát krát ročně. Mezi jednotlivými opalovacími kúrami je dobré dodržovat pauzu a to v době jednoho měsíce.