Co se skrývá za zhoršeným prospěchem dítěte?

Děti mají povětšinou jakž takž stejný prospěch. Některé děti se svědomitě připravují na každou hodinu, jiné se učí jen na písemky, jiní to vždycky nějak skoulí a trojka je zlatá střední cesta. Děti mají různý prospěch, některé předměty jim jdou lépe a některé zase hůře. Tomu se nevyhneme a ruku na srdce, ani nás ve škole nebavilo všechno, něco bylo doslova utrpení, na něco jsme se hodně těšili. Tak už to chodí.

Ovšem poslední dobou se stává, že váš potomek chodí domů s čím dál horšími známkami. I když se učí, pořád má špatné známky. Dítě je navíc nesoustředěné, roztěkané, vidíte, že poslední dobou není tak veselé jako dřív, nesměje se, na větu, co je ve škole odpovídá nic a stáčí hovor na jiné témata a podobně? To je přinejmenším zvláštní a rozhodně vám to dělá vrásky na čele. Je třeba zjistit příčinu. Jaké jsou možné příčiny zhoršeného prospěchu vašeho dítěte.

.Nemoc

Za zhoršeným prospěchem se může skrývat nějaká nemoc. Například může dítko špatně vidět na tabuli. Vidí zamlženě, neostře a tak nemusí vidět vše, co na tabuli je napsáno, splete číslice a hned je z toho jiný příklad než na tabuli. Dítko se to doma bojí říct, spolužáci se přece tomu, kdo nosí brýle, smějí, nechce dopadnout tak, že bude brýle nosit.

Nepochopení látky

Dítko nemusí pochopit látku. Když se pak učitel ptá, jestli tomu všichni rozumí, dítko se bojí přiznat, že tomu nerozumí, aby se mu všichni nesmáli. Píše se jedna písemka, dvě písemky a už to jsou špatné známky. Tato varianta je ta nejlepší. Dítku zařídíte doučování, vysvětlíte mu látku sami a je po problému, špatné známky už z písemek nebudou hrozit.

Problémy v rodině

Dítě si často přenáší problémy z rodiny do školního prostředí. Hádáte se doma? Je doma dusná atmosféra? I tohle si vaše dítko může „brát sebou do školy“. Doma se nic nenaučí, přemýšlí, co doma, co máma a táta, proč se hádají, jestli to není kvůli němu, jestli se rodiče rozvedou a podobně.

Šikana od spolužáků

Ve škole vaše dítko můžou šikanovat. Můžou mu nadávat, že je šprt, proto se má dítko špatné známky, aby nebylo terčem posměchu. Dítě trápí, že se mu všichni smějí, že se do něj strefují, že ho nerespektují. Nemá chvíli klidu, což je samozřejmě špatně, protože dítě potom nemá čas na učení, neustále přemýšlí nad šikanou. V tomto případě nezbývá nic jiného, než jít do školy a problém začít ihned a rázně řešit. Tímto také ukážete dítěti, že za ním stojíte, že ho budete bránit, že se vám může svěřit a vy ho vyslechnete, uvěříte mu a to je hlavní.

Šikana od učitele

Ta je méně častá, ale může se také objevit. Učitelé mají poměrně těžkou práci, co se týče psychické zátěže, někdy ukočírovat celou třídu rozjívených dětí je o nervy. Ovšem i tak si na dítě nesmí vůbec nic dovolit, to rozhodně ne. Dítě může učitelka přede všemi ponižovat, může celé třídě předhazovat studijní výsledky vašeho dítka, může mu nadávat a někdy jej může i fyzicky napadat. Tahat o za svetr, dát mu facku, zatřást s ním a podobně. I zde platí, že je potřeba tvrdě zakročit a jít do školy, situaci řešit.

Ve chvíli, kdy si všimnete špatného prospěchu, změny v chování vašeho dítěte je nutné si s ním promluvit. Ukázat mu, že se vám svěřit může, že mu věříte, že za ním stojíte a problém, který nastal, vyřešíte a vše bude zase v pořádku. Od toho přece rodiče jsou, aby své dítě chránili a starali se o něj.