Čtení dětem před spaním je důležité

Taky vám doma rodiče četli pohádky před spaním? Vzpomínáte na to jako na velmi pěkný zážitek z dětství, díky kterému milujete knihy a ráda čtete? Chcete i vy mít se svými dětmi takovýto rituál, kdy budete každý večer sahat po knize a předčítat svému potomkovi? Pak věřte, že volíte velmi správně. Pro vaše dítě není nic lepšího. Dnešní uspěchaná doba nepřeje četbě dětem před spaním, ovšem denně si čas najděte a usínajícímu dítku začněte předčítat pohádky. Vytvoříte si s dítkem svůj vlastní rituál, který si bude pamatovat v dospělosti podobně jako vy a přenese to na své děti, pomůžete mu mnohem lépe usnout, dítě získává pocit jistoty, uklidní se, navodí mu to pocit bezpečí. Navíc, máma i táta se mohou při čtení střídat, dítě tak bude s oběma rodiči, táta dobře mění hlasy, umí z pohádky udělat legraci, mámin klidný hlas, zase dítko uspí a přenese do říše snů.

Je ve skutečnosti jedno, jestli dítěti čte máma nebo táta. Dobré je se pěkně vystřídat, dítě tak bude mít možnost si poslechnout pohádku od každého z rodičů, bude s nimi moci strávit nějaký čas. Navíc každý rodič čte jinak, takže si dítko užije. Knihu volte vždy takovou, která bude pro vaše dítko ta nejvhodnější. Malému dítku, které chodí do školky asi Boženu Němcovou, či Karla Jaromíra Erbena předčítat nebudeme. Výrazy v pohádkách nejsou vhodné pro malé děti, neporozumí jim a vyvolá to v nich zmatek. Klasické pohádky, pohádky se zvířátky, příběhy dětí, jednoduché pohádky, říkadla, veršovánky, rýmovačky. Takové a podobné pohádky se hodí pro menší děti. Postupem času začněte na náročnosti pohádek přidávat. Pohádky nemají být nijak dlouhé, abyste nemuseli jejich čtení odkládat na další den. Pokud čtete jednu knihu jako celek, myslete na to, aby nebyla dlouhá. Příběh by se měl vejít od sedmi dní až do deseti dní, aby dítko neztratilo pojem o příběhu a vědělo, jak příběh začal a jak také skončil.

Vybírejte také příběhy a pohádky pokud možno s dobrým koncem. Čtení před spaním má dítku navodit klid a bezpečí, takže pohádky H. Andersena, bratří Grimmů a podobně nejsou vhodné. Dítku se mohou zdát špatné a zlé sny a mohlo by mít neklidné spaní.

Dnešní uspěchaná doba však rodiče stále více a více zaměstnává a tak nemají mnohdy pořádně čas se zastavit a chvíli si jen odpočinout. Na nějaké hraní s dětmi nebo čtení s dětmi nezbývá moc času a prostoru, což je chyba. Někdy se rodičům zkrátka nechce, takže momentálně poměrně častým úkazem je to, kdy vidíte rodiče, jak odpočívají nebo pracují a dítko sedí u televize a kouká na pohádky. Mnoho rodičů tuto metodu praktikuje i před spaním pro děti. Jednoduše pustí film, dají dětem pusu a o víc se nestarají. Tohle je, ale špatně. Televize neprospívá před spaním ani dospělým, mají problémy s usnutím, spí se jim špatně, probouzí se v noci a podobně. Když nutně potřebujete něco dodělat, vařit nebo jen zkrátka nemáte sílu na to číst dítku, můžeme si opatřit namluvené příběhy či pohádky. Mnohdy je vypráví herci, kteří mají velmi charismatický hlas a dítku dodají pocit klidu. Občas můžete dítku pustit tyto příběhy a pohádky, svůj účel to splní, dítko bude usínat u mluveného slova a vy si tak můžete uvařit nebo něco dodělat, občas můžete čtení vynechat.