Dopolední svačiny – přežitek ze školních let?

Určitě ne. Svačit je potřeba. Stejně tak i snídat, obědvat, večeřet. Svačiny bychom si měli dopřávat každý den hned dvě – dopolední a odpolední. Jestliže si chceme udržet určitou štíhlou linii, neměla by ta odpolední svačina již obsahovat příliš mnoho ovoce a pečiva, to si můžeme naopak dovolit u svačiny dopolední. Záleží však na konkrétním jedinci, jaký je typ, co mu svědčí a co naopak ne. Pokud si nejste jisti, navštivte výživového poradce.

Problémem spousty lidí je, že dopoledne nesvačí. Svačinu buď nestíhají, nebo vstávají příliš pozdě a mezi pozdní snídaní a klasickým obědem už jim na ni nezbývá místo. Pokud jste druhý případ, nezoufejte. Jestliže čas od času vstanete třeba až kolem 10. hodiny dopoledne, dejte si s klidem jen tu snídani/svačinu a za dvě hodiny oběd. Nechtějte za každou cenu stihnout všechny chody. To je zbytečné.

Svačinu si zasloužíte

Pokud však vstáváte každý den v 6 hodin ráno do práce, v 6:30 h snídáte, pak si svačinu kolem 9.-10. hodiny zasloužíte. Jestliže nebudete dopoledne hladovět, řádně se nasvačíte, nestane se vám, že budete mít už v 10:30 h hlad a že se nebudete moci dočkat oběda. Když svačinu naopak vynecháte, nejednou se vám stane, že k obědu si toho potom naložíte dvakrát tolik, případně vás oběd vůbec neuspokojí a budete hledat, co byste dalšího ještě snědli. Odsouváním pravidelných jídel si škodíte. Trpíte vy, váš organismus, vaše tělo i psychika. Hladový člověk je nevrlý a podrážděný. Zkuste tedy začít svačit.

Svačiny plné ovoce

Dopolední svačiny mohou být vyplněny ovocem. Dobré je nejíst samotné ovoce, ale vždy si k němu něco dát. Můžete zkusit sýr, bílý jogurt, případně to celé ještě doplnit o kousek celozrnného pečiva. Záleží na tom, jaký typ jste (v tom vám poradí výše zmiňovaný odborník).

Sušenky k dopolední kávě

Jestliže si jednou za čas k dopolední svačině dopřejete cereální či jiné zdravé sušenky, nic se samozřejmě neděje. Pokud chcete celkově hřešit a dopřát si sladké, pak rána a dopoledne jsou k tomu nejvhodnější. Jestliže si dáte sušenky, nesnězte hned celý balíček, ale svačinu doplňte třeba o kvalitní bílý jogurt. Pokud jste zvyklí si dávat sušenky ke kávě nebo k čaji, vyzkoušejte i jiné nápoje, třeba Caro, Vitakávu, Zajíce a další.

Svačiny na slaný způsob

Samozřejmě si můžete dopřát i svačiny na slaný způsob. Takovým plátkem žitného chleba se sýrem a zeleninou určitě nic nezkazíte, naopak, tělu dopřejete vše potřebné. Do práce si můžete připravit i zeleninový salát s jogurtovým dresingem doplněný o celozrnné pečivo.

Pořiďte si svačinový box

Pokud se nestravujete doma, chodíte do práce nebo do školy, pořiďte si krabičky na svačinu. Nejlépe hned v několika velikostech, aby se vám do nich vždy všechno, co si doma připravíte, pěkně vešlo.

Svačit se vyplatí

Svačit se skutečně vyplatí. Nebudete trpět pocitem hladu mezi jídly, nebude vás honit mlsná a ještě tělu něco dobrého dopřejete. Celkově se budete cítit lépe a budete pociťovat i více energie.