Fáze, kterými projde každé manželství

Podle někoho je manželství jen kus papíru a instituce, která je zbytečná, pro někoho je to naplnění vztahu a další krok ke společnému životu. Každá žena si představuje, že se bude vdávat, představuje si svatební šaty, závoj, květiny, manžela, oslavu a podobně. Každá žena by si měla zažít svatbu, alespoň jednou a měla by být přesně taková, jakou si ji přejí oba manželé. Manželství je různorodé a během let se mění, vyvíjí, stagnuje, stojí ve stereotypu, směřuje k jasnému cíli, směřuje k výchově dětí, ke spokojenému stárnutí nebo k rozvodu. Rozvodů je poměrně dost, dnešní doba tomu také nahrává, podle různých anket a výzkumů, které se prováděly, se zjistilo, že drtivá většina manželství prochází stejnými fázemi. Je vždy na obou partnerech, zda fázi ustojí a překlenou nebo fázi neustojí a jdou si každý svou vlastní cestou a spějí tak k rozvodu. Snem každého je najít toho nejlepšího partnera a společně s ním zestárnout a prožít krásný život.

Manželství

Nevěsta

Snad každá žena touží obléknout si bílé šaty, ve kterých každá žena vypadá nádherně. Navíc, když se žena vdává, je plná ideálů, spokojenosti, štěstí z ní vyzařuje. Stojíte na prahu manželství a vstupujete do něj s očekáváním, tak jako u všeho. Jeden jste o druhém přesvědčeni, že jste pro sebe ti nejlepší, jste si navzájem kamarádi, milenci, partneři a to je to nejlepší. Bude vás čekat jen samé štěstí. Krásná představa, ale ve skutečnosti tomu až tak úplně nebude. Budete samozřejmě prožívat ty krásné a šťastné chvíle, ale přijdou i ty méně šťastné a špatné chvíle. Tak to chodí a romantiku také nebudete prožívat věky věků.

Dokonalá manželka

Ze začátku se snaží oba. Žena pečuje o muže, vaří mu, podstrojuje. Partner zase pomáhá, nechává se opečovávat, partnerku chválí, bere jí na výlety, na večeře a podobně. Zkrátka se každý z partnerů snaží být dokonalý a jedinečný. To vás, ale za chvíli přejde, věřte tomu. Po chvíli pak žena začne mít pocit, že je jenom služka a muž si bude myslet, že svým slůvkem ano už pro manželství udělal dost. A právě zde vznikají první neshody. Žena nechce být služka a posluhovačka a partner nevidí problém.

Děti a vše okolo nich

Když přijdou na řadu děti, změní se vám život a to od základu. Žena věnuje veškerý svůj čas péči o dítě, snaží se zvládat i domácnost, ale není to vždycky úplně na sto procent a na manžela jako takového už čas nezbývá. Vzniká odcizení a to jak v komunikační úrovni tak také po intimní stránce. A právě v tuto chvíli nastává první opravdový problém, který je potřeba řešit. Je v pořádku, že se chcete starat dobře o své dítě, ale musíte také myslet sama na sebe a na svého manžela. O vztah je potřeba pečovat, jinak vám zvadne jako květina.

Odcizení

Děti jsou větší, samostatnější, už tolik maminku nepotřebují. Žena se tak zaměřuje na sebe, na svou práci. Tím pádem vzniká riziko nevěry. A to jak pro muže, tak pro ženu. Muž má pocit, že se mu žena nevěnuje, raději je v práci a žena se dostává do víru práce a možných kariérních postupů. Navíc v práci se nachází také možnost k nevěře a uspokojení potřeb, které manžel neuspokojuje. Ne vše je na mužích, snažit se musejí oba partneři. Zorganizujte pro sebe romantický večer, užijte si to společně, buďte spolu, utužujte svůj vztah.

Střední věk

Když se dostanete do středního věku, děti už jsou velké, vylétly z domu a podobně. Zastavíte se a přemýšlíte. Nad manželstvím, co vám vlastně dává, co do něj vkládáte vy, co váš partner. Vyděláváte své finance, jste sama nezávislá. Zamyslíte se vlastně nad tím, k čemu partnera potřebujete. Pokud myslíte na rozvod, je lepší zajít za odborníkem a všechno probrat. Vyhněte se unáhleným krokům, které třeba nepůjdou už vzít zpátky. Pokud i pak budete chtít rozvod, zkuste nejdříve odluku. Na definitivu je vždycky času dost.

Rovnováha

Pokud dojdete do této fáze, znáte už silné a slabé stránky svého partnera stejně tak, jako partner zná ty vaše slabé a silné stránky. Sny o dokonalém manželství nemáte, nepředstíráte před sebou, jste k sobě upřímní. S partnerem jste k sobě laskaví, hodní, umíte se vyrovnat se vším, co život přinesl. Věnujete se vnoučatům, podporujete děti, užíváte si společného života a klidu.