Jak na domácí pedikúru?

Nohy jsou pro nás a pro náš život velmi důležité. Prakticky nás nosí celý život, je tedy dobré se k nim chovat dobře, protože se vám to může vrátit. Při delší procházce, chůzi, běhu vás vaše nohy mohou bolet, budou vás bolet plosky nohou, mohou se vytvářet ostruhy a podobně. Navíc, nohy poměrně velkou část dne tráví v botách, kde jsou zavřené, opuchlé a bolí. Pravidelná pedikúra je tak zkrátka velmi důležitá.

Mnoho lidí pedikúru nepovažuje za tak důležitou, věnují dostatečnou péči tělu, ale nohy se tak trošku vždycky odsouvají, což pro nohy není dobré. Ztvrdlá kůže vám může bolet, dlouhé nehty na nohou dělají díry do ponožek, do silonek, mohou se zlomit, což je dosti bolestivé. Správná péče je tak základ. Ne každému se však chce utrácet měsíčně určitou částku v salónu. Pedikúru si můžete udělat i vy sami v pohodlí vašeho domova a neutrácet přitom.

Domácí pedikúra

Pod pojmem pedikúra si představíme ošetření vaší kůže a ošetření vašich nehtů. Ošetří a odstraní vám také kuří oka, zrohovatělou kůži, ztvrdlou kůži, mozoly, otlačeniny, puchýře a podobně. Dneska se v salónech nabízejí pedikúry mokré a také suché. Stačí si jen vybrat, Mokrá pedikúra se dělá na mokré kůži a suchá pedikúra se provádí speciálním přístrojem, který vaši ztvrdlou kůži vybrousí dohladka. Po pedikúře budou vaše nohy pěkné na pohled, budete je chtít vystavovat a ukazovat všem okolo.

  • pemzu
  • sůl do vody či různé oleje
  • molitanovou vložku mezi prsty
  • vatové tampónky a odlakovač na nehty
  • lak na nehty
  • nůžky na nehty
  • krém na nohy či na nehty

Než přikročíme k ošetření nohou je důležité nohy na ošetření připravit a to pečlivě. Vytvořte vodní lázeň, teplá voda společně se solí či s několika kapkami oleje je to pravé. Nohy do lázně ponořte a nechejte je zde deset až patnáct minut. Kůže by měla změknout, díky olejům a soli se pak zjemní kůže a změknou i nehty, budou se pak lépe stříhat. Po koupeli nohy jemně otřete a vezměte do ruky pemzu. Díky ní odstraníte kůži na patách i na chodidlech. Pemzou pohybujeme jako pilníkem, jedním směrem a to přesně v místech, kde vaše ztvrdlá a zrohovatělá kůže potřebuje. Kovové škrabky nejsou vhodné, existuje riziko, že díky kovovým škrabkám se můžete poměrně snadno zranit. Jakmile pemzou všechno odstraníme, přichází na řadu odlakovač a vatové tampónky. Odstraníme veškerý starý lak, který máme na nehtech.

Po odstranění laku na nehty přichází na řadu stříhání nehtů. Na zastřihávání nehtů je potřeba si koupit kvalitní nůžky. O správném tvaru nehtů se hodně polemizuje, tvar by neměl být kulatý, neměl by být také zubatý. Na to dejte pozor, jak nehty zastřiháváte. Nehty by měli mít tvar čtverce se zaoblenými rohy. Na zjemnění je dobré použít také speciální pilník na nohy, zapilujeme nehty, aby se nám nehty neudělaly díru do ponožek či do punčocháčů. Nehty by neměly být příliš dlouhé ani příliš krátké, nechte alespoň půl milimetru nehtu vyčnívat na okraji prstu.

Když nehty zastřihneme do správného tvaru, přichází na řadu dostatečná hydratace. Krém na nohy a krém na nehty je ten ideální. Nohy jím pořádně natřete, pečlivě vmasírujte. Pokud máte čas, můžete si nanést větší vrstvu krému na nohy a nohy zabalit do bavlněných ponožek. Takto se nohy hydratují. Klidně je takto můžete nechat celou noc, ráno budou vaše nohy jemné a hebké. Nehty můžeme ošetřit také speciálními oleji.

Nyní přichází na řadu lakování nehtů. Aby se nehty snadněji lakovaly, dejte mezi ně molitanové vložky. Nejideálnější je začít bezbarvou vrstvou laku. Ta je podkladová a může být vyživující a pečující. Pečující vrstva musí úplně zaschnout. Poté si zvolte barevný lak či vytvořte nějaký vzor na nehtech. Pokud máte lak barevný, jsou dobré dvě vrstvy. Pokud vytváříte vzor, nehty přetřete bezbarvým lakem, aby vše lépe drželo.