Jak na hyperaktivní dítě?

Hyperaktivita u dětí poměrně vzácná. I když na každém rohu můžete slyšet, já mám hyperaktivní dítě, ten je hrozně hyperaktivní, pořád jen někde běhá a lítá, je hyperaktivní. Mnoho rodičů má tendenci své dítě označit jako hyperaktivní, když si s ním nevědí rady, kdy neví, jak se k němu přiblížit, nebo když na něj zkrátka nemají čas a dítě potom logicky pozornost vyžaduje. V dnešní době každé dítko, které trošku více zlobí a je neposedné, je podle rodičů a okolí hyperaktivní.

Hyperaktivním dětem je potřeba se věnovat.

Ovšem není to tak. Děti, které potřebují naši větší pozornost, neunaví své tělo, neunaví ani svou mysl, neustále je jich všude plno a musíte se hodně otáčet a podobné potíže trvají již delší dobu, je určitě dobré dítě vzít k odborníkovi, který může hyperaktivitu potvrdit či ji vyvrátit. Návštěvou odborníka zjistíte co se skutečně děje a v případě, že odborník potvrdí hyperaktivitu, doporučí vám také možnosti, jak hyperaktivitu dostat pod kontrolu. Jestliže máte doma hyperaktivní dítě, musíte k dítěti přistupovat jinak. Hyperaktivita je mírná psychická porucha, často může být projevem rozsáhlejší poruchy, například poruchy učení nebo lehké mozkové dysfunkce. Dá se odstranit nebo potlačit správnou výchovou. Dítě dlouho nevydrží u jedné činnosti, střídá aktivity

Pro správnou výchovu hyperaktivního dítka je potřeba dodržovat několik zásad. Myslete především na toleranci. Hyperaktivnímu dítěti není dobré násilně zakazovat činnosti, které mu pomáhají k uvolňování nahromaděné energie. Dítko potřebuje dostatek prostoru pro hru, pro pohyb a podobně. Co naopak hyperaktivnímu dítěti netolerujeme, jsou agresivní činnosti, u kterých dochází k poškozování věcí, k ničení věcí a podobně. Ani hyperaktivnímu dítěti není možné povolovat všechno a musíte ukázat, že existují určité hranice. Podporujte sebevědomí dítěte, každý úspěch je potřeba pochválit, každou snahu je nutné ocenit. Nakreslí vám dítě obrázek? Pochvalte jej. Pomáhá vám u vaření? Zase jej pochvalte.

Často se rodiče snaží své hyperaktivní dítě unavit. Připraví mu plno zájmových kroužků, kde se snad unaví. Zájmové kroužky jsou dobré, to ano, ale nic se nemá přehánět, pokud dítko tráví čtyři odpoledne z pěti na kroužcích, je dobré se nad tím zamyslet. Dítko bude mít pak pocit, že nemá nárok na odpočinek, musí pořád jen něco dělat. Nadměrná aktivita může vést k vyčerpání, což může mít za následek také časté onemocnění.

U hyperaktivních dětí je nutné dávat si pozor na přísun cukru. Nejlepší odměny jsou kofeinová limonáda, zákusek, dort, čokoládová tyčinka a různé sladkosti. U hyperaktivních dětí je dobré mít se s jednoduchými cukry na pozoru. Cukr totiž zvyšuje aktivitu a to může z vašeho aktivního dítka udělat nezřízenou střelu. Samozřejmě je nutné cukr dítěti dopřávat, ovšem jen v nutné formě. Dítku místo sladkostí upečte domácí buchtu, u které cukr samozřejmě také pohlídáte.

Dítě potřebuje pohyb, hyperaktivní dítě potřebuje pohyb dvojnásobně. Tak totiž vybíjí svou energii a to zdravou formou. Ovšem obavy rodičů, že se dítkům něco stane, někam spadnou, něco shodí, rozbijí a podobně jsou oprávněné. S dítkem se proto domluvte. Ukažte mu, kde se může volně pohybovat a kde končí hranice pohybu. Ukažte hranice, ale pohyb mu neomezujte.