Jak na mamánky?

Pronásleduje vás vaše dítko na každém kroku? Nemůžete si sama zajít na nákup, ke kadeřnici nebo jen tak ven? Vždycky dítě spustí stavidla slziček a váš odchod se neobejde bez slz a bez křiku. Je to dáno tím, že dítě je s vámi v neustálém kontaktu, tráví s vámi většinu času dne, většinou se o něj staráte vy. Když pak dítě chcete na nějakou chvíli opustit, je to pro něj nemyslitelné. Většina dětí si chvíli po odchodu maminky popláče, ale poté jej zaujme nějaká hračka, něco nového a zapomene, že maminka odešla. Většinou jej ten, kdo dítko hlídá, zaujme něčím jiným a tak i kdyby maminka byla dlouho pryč, nepozná to, nevadí mu to. Jsou však děti, které propláčou, profňukají celou dobu, co je maminka pryč. Nemůžete se nikam hnout, dítko vás pronásleduje, chodí za vámi, chce být neustále jen a jen s vámi. Když se mu chce věnovat tatínek, nenechá se pochovat, pohlídat nic. Máte doma klasický případ mamánka. Jak si s takovou situací poradit co nejlépe, aby netrpěla ani maminka a ani vaše dítko?

Žena dítě

Děti nikdy nepodceňujte, ony dobře vědí, proč maminku potřebují, proč se mají o maminku strachovat, proč se o ni bát. Dítě nedovede být samo, ještě na to není připraveno, potřebuje maminčinu velkou pozornost, což není nic divného, devět měsíců bylo s maminkou v bříšku, stará se o něj neustále maminka. Dítě je tak na ni zcela přirozeně fixováno. Když by byl na mateřské muž, dítě by mělo stejné pouto s tatínkem. Je zkrátka spjato s tím, kdo se o něj stará, kdo o něj pečuje.

Neodhánějte od sebe dítě

Dítě od sebe neodhánějte. Situace se tím ještě zhoršuje, může to vyvolat separační reakci. Závislost se postupně utlumuje, definitivně se jí dítě zbaví, když začne dítko přicházet do puberty. V té době už neuvidíte své dítko, jak pláče když odcházíte a snaží se vás zastavit, abyste nikam nechodila. Pak vás dítko bude spíše odhánět. Násilím se dítka rozhodně nezbavujte, lepší je jej zabavit a pak od něj odejít. Mnohdy je dítko tak zabráno do hraní, že na vás zapomene. Pokud se vám to nedaří a přesto jít ven potřebujete, udělejte to rychle a bez zbytečných průtahů jako je domlouvání, konejšení a podobně. Když už ze dveří vyjdete, nevracejte se, i když jste na chodníku a slyšíte dítko plakat. Dítě i vás to více rozhodí a to není potřeba.

Zvykejte dítko už odmalička

Kojenci jsou na mamince závislí a to především kvůli kojení. Kdo s nimi jde ven do parku, kdo jej hlídá, je mu poměrně jedno. V jednom roce se objevuje separační úzkost, která se projevuje tím, že si dítko naplno uvědomuje, že on a maminka jsou dvě bytosti, které na sobě nejsou závislé. Nejlepší proto je, aby si dítko zvyklo na to, že jej občas hlídá někdo jiný, jako babička, tatínek a podobně. Separační úzkost pro něj tak nebude tolik těžká. Bude zvyklé na to, že máma je občas pryč.

Kluci jsou horší

Mezi druhým a třetím rokem přichází další mamankovství. Dítě chápe, že mu občas odejdete. To jej přivede na myšlenku, že vás bude o to víc hlídat. Tento zásek může mít dlouhodobé trvání a do někdy až do pěti let. Zajímavé je, že se častěji objevuje u chlapečků. Potřebujete jít pryč a dítko tropí scénu? Zachovejte klid a odejděte. Neklid, který možná pociťujete, z vás dítko cítí také. Jakmile se domů vrátíte, musíte jej náležitě pochválit, jak bylo hodné a jak hezky to s babičkou nebo s tátou zvládli.

Škola? Jedině s mámou!

Okolo šestého roku věku by dítě mělo být už samostatnější, ve škole s ním zkrátka být nemůžete, paní učitelka nemá na starosti jen vaše dítě. Může se tak z vašeho mamánka stát nesmělé dítko. Pamatujte, že rok před nástupem do školy má dítě ze zákona právo navštěvovat mateřskou školku, ta jej přijmout musí. Dobré také je, když s dítkem navštěvujete kroužek, kde se učí být s dětmi, kamarádit s dětmi a být bez mámy, umět se prosadit.

Hlídání si promyslete

Jsou chvíle, kdy to jinak nejde a musíte jít pryč. Proto dítko nechejte v péči někoho, komu vy sama věříte stoprocentně. Například tatínek, babička, kamarádka a podobně. Dítko by rovněž mělo znát toho, kdo ho hlídá, mělo být k němu mít dobrý vztah, mělo by s ním být rádo. Po počátečním vzdoru se uklidní a bude spokojené.