Jak napsat žádost o rozvod

423285_hadka-rozvod-nevera-dite-crop
Rozvod manželství rozhodně není příjemná a snadná věc. Rozvodem přece končí společné soužití dvou lidí a nejen jich. Pokud manželé mají děti, bývají rozvody ještě komplikovanější a bolestivější pro všechny strany. Pokud jste již rozhodnuti, že vaše manželství nemůže dále fungovat, nezbývá vám jiná možnost, než podat žádost o rozvod. V následujících řádcích najdete několik praktických rad, jak to můžete poměrně snadno zvládnout!

Na co si dát pozor 

Důležité je vědět, že rozvod manželství vždy musí být potvrzen soudem. Každá žádost o rozvod se tedy musí podat k soudu. Žádost vždy podává jeden z manželů a druhý ji podepisuje až u soudu. Pokud je to jen trochu možné, můžete se s partnerem na všem domluvit a sepsat žádost společně. Pozor si musíte dát na to, aby byly v žádosti uvedeny všechny náležitosti. Pokud si nevíte rady, můžete si stáhnout online formuláře z internetu, nebo si najmout právníka.

Co musí žádost o rozvod obsahovat 

V první řadě jsou to základní identifikační údaje o vás a vašem manželovi: jako je jméno, rodné číslo, datum narození a trvalé bydliště. Dále zde musí být uvedeno datum a místo svatby. Nezbytnou součástí žádosti musí být důvod, proč by mělo být vaše manželství rozvedeno. Bez důvodu vlastně nemá podání žádosti o rozvod žádný smysl. Pokud máte děti, musíte v žádosti uvést, jak si představujete péči o něj. Pokud se domluvíte, bude to jen lepší. Myslete především na dítě a ne na vaše problémy s partnerem. Dítě potřebuje oba rodiče. Součástí žádosti by měl být návrh na majetkové vyrovnání. Vše by mělo být detailně a jasně pospáno.

Jak se chovat? 

Rozvod je pro všechny stres. Snažte se ale zůstat v klidu a věc rychle vyřešit. Někdy se může stát, že některý z partnerů tíhu této situace neunese a začne dělat problémy. V tomto případě je vždy lepší, pokud si najmete právníka.