Jak představit nového partnera dětem?

Rozvod či rozchod rodičů je pro dítě velmi často velký zásah do života. Ať už souhlasí nebo nesouhlasí s rozchodem, vždycky se něco změní. Jeden z rodičů se odstěhuje, dítě s druhým rodičem obvykle taky. Takže změna prostředí, jen jeden rodič, druhý je vídán každý druhý víkend, hádky rodičů, pokud rozchod či rozvod neproběhne zcela bez problémů, tahanice o majetek a často i o dítě. Tím vším si dítko může při rozchodu či rozvodu rodičů projít. A nyní ho čeká zase něco nového. Do života rodičů logicky po nějaké více či méně krátké době přijde další člověk, rodičův partner.

A s nimi to nebývá jednoduché, obzvláště pokud dítě chce stále rodiče vidět spolu. Takový nový partner pak představuje logicky nepřítele, který brání v tom, aby máma a táta byli spolu, bydleli spolu, zase se spolu smáli. Mnoho dětí chce mít rodinu a rodiče, kteří jej mají rádi a jsou spolu šťastní. To se, ale s příchodem nového partnera nebo dokonce partnerů rapidně mění. A tak, i když vypadá sympaticky, je s ním sranda, dostává dítko od něj dárky, může mu dítě vyhlásit pomyslnou válku. Navíc, dítko může mít i pocit, že musí soupeřit s novým partnerem o rodičovskou lásku.

Představení nového partnera rozhodně není dobré uspěchat, nutit dítě násilím, nutit dítě, aby partnera mělo rádo, aby jej akceptovalo. Tím, že dítě nutíte, akorát se více zatvrdí, více bude vzdorovat, více bude zarputilé a nepohne s ním vůbec nic. Na děti se musí pomalu a opatrně. Ihned partnera k sobě nenastěhujte, neplánujte s ním budoucnost (alespoň ne před dítkem, sami plánujte) a podobně. Dítě by mělo mít pocit, že na něj nikdo netlačí, nikdo jej do ničeho nenutí. Předtím, než si partnera vůbec najdete, s dítětem o tom mluvte. Řekněte mu, že máma a táta se už nemají rádi, jeho, ale mají rádi oba dva stejně. Aby mámě a tátovi nebylo smutno, najdou si k sobě nového kamaráda. Možná hned, možná za nějakou chvíli. Kamarád to bude i pro ně, protože jim třeba pomůže s matematikou, s fyzikou a podobně. Dítěti musí být jasné, že jej opravdu máte rádi, že novým kamarádem se nic nemění, pořád je to vaše dítě a vy jej máte rádi, pořád stejně.

Pokud pak do vašeho života vstoupí nový partner, budete na situaci o něco, více připravenější, dítě třeba nebude mít hysterický záchvat, jak to některé děti mohou dělat. Partnera s dítkem seznamte na místě, které si ono zvolí. Neberte ho někam, kde je mu nepříjemně, kde se nebude cítit dobře. Jestli bude chtít jít do kina, jděte do kina, na zmrzlinu, do parku a podobně. Nového partnera a dítě navzájem představte. Je jasné, že asi na začátku bude atmosféra trošku dusnější, přeci jen, se dva lidé vidí poprvé a vy jste nervózní. Zkuste hovor stočit na pohodovou atmosféru. Bavte se o následujícím představení, o nejoblíbenější zmrzlině a podobně. Uvidíte, že se hovor rozproudí a bude vše v pořádku.

Pokud však dítko bojkotuje celý večer či odpoledne, raději jej včas ukončete. S dítkem si pak sedněte a promluvte si, co bylo pro něj špatně. Vysvětlete mu, že maminka má kamaráda ráda, je jí s ním dobře, jako vašemu dítku s nějakým kamarádem ze školky či školy. Po nějaké době zkuste znovu naplánovat odpoledne s novým partnerem a dítětem. Třeba to už tentokrát bude lepší a vyjde to mnohem lépe, než poprvé.