Když žena miluje ženu

Ačkoliv žijeme v moderní společnosti, stále mezi námi jsou lidé s předsudky. Láska mezi mužem a ženou je normální, ovšem pokud se milují lidé stejného pohlaví, už je to něco divného, neobvyklého. Není tomu dokonce tak dávno, kdy láska mezi muži nebo ženami byla považována za psychickou poruchu. Naštěstí od tohoto pojetí psychiatrické organizace postupně ustoupily.

Když žena miluje ženu

Jiná láska

Nikdo přesně neví, co se s člověkem stane, že jej přitahuje stejné pohlaví. Většina gayů a lesbiček jsou přesvědčeni o tom, že se s touto orientací prostě narodí. Není to tedy jejich osobní volbou a sami to nemohou nijak ovlivnit. Velmi často se stává, že se ženy nejprve zamilují do muže a až po letech zjistí, že se ženou se cítí lépe a u mužů je to naopak. Dalo by se říci, že takových případů je skutečně asi nejvíce. Jistou roli v tom hraje i současná společnost, od mala žijeme v modelu klasické rodiny, kterou tvoří muž a žena. Je velmi těžké uvědomit si, že je člověk „jiný“ a dobrovolně vystoupit z „normálního“ světa nebývá vždy lehké.

Ačkoliv je homosexualita dosti sporné téma a ne každý ji toleruje, je patrné, že lásku mezi muži společnost přijme lépe, než u žen. Když na ulici uvidíte dva muže, jak se drží za ruku, zaujme vás to, ale většinou ne tolik, když totéž vidíte u žen. Stejně tak je těžké najít lesbický podnik. Klubů pro gaye je v Praze celá řada, ale pro lesbičky v podstatě žádný. Ženy jsou tak více izolované a mají omezené možnosti, jak se seznámit a najít si partnerku. Další zajímavostí je, že když zadáte do internetového vyhledávače slovo „lesba“, vyjedou vám převážně odkazy na porno stránky.

Jak „vypadá“ lesba?

Jistě si říkáte, jak vlastně poznám lesbu? Liší se nějak od ostatních holek? Většina lesbiček vypadá úplně normálně a těžko byste jen tak odhadli její orientaci. Jistě byste byli překvapeni, kolik takových žen je ve vašem okolí. Většina z nich svou orientaci tají, neboť nechtějí, aby si na ně všichni ukazovali prstem.

Možná by se dalo říci, že homosexuální žena pozná lesbu lépe, ale ani to není pravidlem. Samozřejmě, že některé se snaží odlišit tím, že například vypadají jako kluk, nosí ostříhané vlasy nakrátko, nemalují se a tak dále. Nicméně právě to je důvod, proč si ženy s touto orientací nemohou snadno najít partnerku. Většinou volí způsob seznamování se přes internet.

Svatba a rodinný život

Lesbičky mají právo na plnohodnotný rodinný život, stejně jako smíšené páry. Pojem registrované partnerství byl omílán stále dokola už v 90. letech minulého století. Teprve od roku 2006 mohou páry stejného pohlaví uzavírat úředně potvrzený svazek dvou osob, na způsob manželství.

Mohou také vychovávat dítě, nicméně v tomto případě jsou ve výhodě lesbičky oproti gayům. Ženě totiž zůstává mateřský pud i schopnost otěhotnět, některé to tedy řeší tak, že otěhotní v předchozím vztahu s mužem nebo pomocí umělého oplodnění. I přes legislativní překážky si lesbičky cestu k dítěti najdou snáze, než muži.

Lesby i mezi slavnými

Lesbická orientace se nevyhýbá ani mediálně známým lidem. Pro ty je mnohem složitější udržet si své soukromí. U některých můžeme pouze spekulovat, jiné se k lásce k ženě hrdě přiznávají.

Mnohé šokovalo přiznání herečky Jitky Smutné, která se veřejně přiznala, že žije se ženou. Také zpěvačka Aneta Langerová miluje ženy, stejně tak tenistka Martina Navrátilová.

Lesbiček je kolem nás opravdu hodně, nezavírejme před nimi dveře. Nemohou za to a jsou to ženy, jako ostatní. Navíc, když vidíme líbat se dvě ženy, není hned pravidlem, že se jedná o lesby.