Malujete byt? Vyberte do pokojů ty správné barvy.

Chystáte se malovat některý z pokojů, nebo rovnou celý byt? Uvažujete nad tím, jakou barvou, který pokoj vymalovat? Barvy mají rozhodně podstatný vliv. Ovlivňují spánek, náladu i to, jak se vám v bytě bydlí. Pokud jsou vám barvy v bytě příjemné a pohodové, rozhodně se vám tam líbí mnohem více, než tam, kde jsou barvy až moc agresivní, nebo dokonce je na stěnách barva, kterou vy sami rádi nemáte, a vůbec se vám nelíbí.

V takovém případě je pak lepší pokoj přemalovat. Všichni chceme, abychom se doma cítili pohodlně a spokojeně tak k tomu i místo kde bydlíme, přizpůsobíme. Ne všechny barvy se však hodí do všech pokojů, je dobré na to myslet, protože například do ložnice použijeme úplně jiné barvy než například do obýváku. Dnes už nemusíme mít všude unylé a nic neříkající bílé zdi, je tolik krásných barev a odstínů.

Pokoje, které jsou menší, je dobré vymalovat světlejšími barvami. Ty totiž prostor opticky prosvětlí, zvětší. Zatímco tmavé barvy používejme spíše do větších prostorů a také jen na jednu či na dvě stěny. V bytě rozhodně není dobré použít více než tři barvy, jinak to způsobí chaos. Jedna z barev by měla být dominantní, další dvě naopak barvu doplňují. Barvy se dělí do dvou kategorií do teplých a do chladných, nebo také studených barev. Výjimkou je barva bílá, ta nezapadá do kategorií.

Bílá barva je symbolem čistoty. Navozuje pocit čistoty, prostor zvětšuje a odráží světlo. Bílých barev je několik odstínů, například krémově bílá, sněhově bílá a další.

Teplé barvy

Ty působí optimisticky, dodávají vám energii, dobrý pocit a dobrou náladu. Pokud potřebujete dobít energii či máte melancholickou povahu, jsou tyto barvy pro vás ideální. Sytou a tmavou teplou barvu můžeme použít na dvě zdi, zbývající dvě doplníme bílými barvami.

Žlutá a oranžová barva – toto jsou barvy, které mají podobné účinky. Navozují pocit tepla, jsou optimistické. Podporují komunikaci lidí, navozují chuť k jídlu, dodávají energii, pocit pohody. Pokud máte živější povahu, sytá oranžová barva vás může trošku dráždit. Naopak žlutá sytá barva není dobrá do dětských pokojů. Žlutá barva se používá nejčastěji do kuchyní, jídelen nebo do chodeb. Oranžová barva se rovněž používá do kuchyní, jídelen nebo také do obýváků.

Zelená barva - tuto barvu je možno zařadit jak do teplých tak do studených barev. U této barvy totiž hodně záleží na tom, jaký odstín zelené si zvolíte. Trávová či žlutozelená jsou teplejší odstíny a mátová a jiné jsou chladné barvy. Zelená barva je barva přírody, údajně si ji volí lidé, kteří jsou obdařeni velkou inteligencí. Zelená se hodí do pracoven, do ložnic, do obýváků.

Červená barva – červená barva není pro každého, na červenou barvu musí mít člověk povahu a náturu. Hodí se spíše do velkých prostorů a do velkých a rozlehlých místností. Citlivější jedince může červená barva rozčilovat, popuzovat, unavovat. Nehodí se do dětských pokojů a do ložnic. I když pro některé může v ložnici působit eroticky.

Chladné (studené) barvy

Chladné a studené barvy jsou čisté, navozují pocit čistoty, svěžesti, klidu a pohody. Když se doma potřebujete uklidnit a zrelaxovat, jsou tyto barvy vhodné. Je to lepší pro energičtější lidi. Chladnější barvy jsou užívány především v ložnicích. Je to lepší, protože se lidem tak lépe spí, nic je nedráždí.

Hnědá barva – je oblíbená. Zejména pak odstín skořicové nebo kávové. Uklidňuje a podporuje myšlení je vhodná do pracoven nebo do ložnic.

Modrá barva – je symbolem svěžesti, klidu, čistoty. I voda je modrá a navozuje takový pocit. Tmavé odstíny se moc nedoporučují. Světlé jsou dobré pro ložnice a pro pracovny.

Fialová barva – postupně si klestí cestu na stěny, ale oblíbená moc není. Tmavý odstín fialové je elegantní a vážný. Naopak světlý odstín je něžný a uklidňující.