Může vydržet a fungovat vztah na dálku?

Vztahy celkově jsou velmi složité. Ať už jde o vztahy přátelské, vztahy rodinné, vztahy pracovní tak vztahy partnerské. Ty jsou asi jedny z nejtěžších, je potřeba hodně věcí skousnout, je potřeba vyjít si navzájem vstříc, protože jinak proti sobě budete vždycky stát a to není v partnerském vztahu to nejlepší z nejlepších. Vztahy na dálku jsou o dost složitější a zároveň jsou také v lecčems dobré. I když, na první pohled se to zdát nemusí. Vztah může fungovat prakticky jakýkoliv.

Když máte vedle sebe partnera, který je o více let starší, partnerku, která je o více let starší, když máte vedle sebe partnera z jiného státu, když máte vedle sebe partnera, který je mediálně známý, když máte vedle sebe partnera stejného pohlaví, když máte partnera, který je stovky kilometrů daleko, musíte vždycky počítat s tím, že na vás bude vyvíjen větší tlak a to co se týče okolí, tak třeba i vás samotných. Bude vám například smutno, když je partner pryč, nebudete mezi známými a přáteli, když budete žít v cizí zemi a podobně.

Vztah na dálku má jistě mnoho výhod. Rozhodně se na sebe více těšíte, nebudete si lézt na nervy tím, že jste neustále spolu. Budete si navzájem chybět. Budete se soustředit na to, jak si společný čas užít, jak jej dobře strávit. Budete plánovat co dobrého uvařit, kam si vyrazíte, co spolu podniknete. Společně si dopřejete krásné víkendy. Nebudete se zbytečně hádat, protože si nebudete chtít kazit společně strávené chvíle. Nezevšedníte si, vztah nezapadne do nudného a běžného stereotypu, který mnoho manželství a dlouhodobých partnerství ničí. Stereotyp rozhodně takovíto partneři, kteří se vidí jednou za týden, nepociťují. Pokud se však přeci jen rozhádáte, máte týden či více na to, abyste vychladli a hádku přešli. V době kdy je manžel či partner pryč, máte čas na sebe, na své zájmy, na své kamarádky, na večírky v práci. Můžete být přes týden dlouho v práci a nikdo vám to nevyčítá.

Vztahy na dálku mají také mnoho nevýhod, tak jako vše okolo nás. Když nemáte dobrou náladu, něco se pokazilo v práci a podobně, nemáte si komu postěžovat, o koho se opřít, nemá vás kdo obejmout. Přes celou dobu jste doma sama, v posteli se nemáte ke komu přitulit. Pokud potřebujete s něčím pomoct, něco udělat, něco vyměnit, jít na velký nákup a podobně, musíte jít sama. Můžete se cítit sama a osamělá. Bude vám rozhodně smutno, bude se vám stýskat. Když partner přijede, budete nadšená a spokojená, když partner bude odjíždět, budete smutná. Budete společně komunikovat převážně přes textové zprávy, budete si volat nebo mailovat, ale není nad osobní kontakt. Budete k sobě tak nějak opatrní, nebudete toho druhého zatěžovat zbytečnostmi, chcete si jej užít, takže takový vztah může vypadat jako na počátku, když společně začínáte randit.

Každý vztah může fungovat, chce to však o trochu více trpělivosti a navíc, oba dva musíte být přesvědčeni o tom, že to je opravdu to co chcete. Spousta párů to po nějakém čase vzdá, nedá se to už dále snášet, je to moc těžké a neustálá nepřítomnost partnera je frustrující. Jsou však také páry, kterým na dálku prospívá a takový vztah jim zcela vyhovuje. Není to snadné, to si přiznejme, avšak není to nereálné.