Povánoční slevy. Opravdu je vše tak levné?

Každý rok je to stejné. Po Vánocích začínají obchody lákat na slevy. V novém roce pak ceny rapidně klesají. V televizi vidíte neustále reklamy, které vás atakují ohromujícími čísly, šedesát procent, sedmdesát procent až osmdesát procent, slevy už nyní. Ve schránce nacházíte letáky různých obchodů, ať už je to elektro, móda, bytové doplňky, nábytek a podobně. Výlohy obchodů vás lákají ke vstupu svými plakáty se slevami.

Žena nakupuje

No kdo by odolal, svetr, který jste obdivovala, a stál tisíc korun, nyní mají v akci, za pět set korun. To je pořádná sleva, kdo by odolal? Mnohé ženy podlehnou slevám a do obchodu zajdou. Sleva je to pěkná, ovšem nastává otázka, opravdu jsou všechny slevy tak výhodné? Inzerují v letáku, že cena televize klesne až o pět tisíc korun. Je to ovšem pravda? Opravdu je taková sleva a jí podobné slevy opravdu výhodné? Není to jen kamufláž prodejců, aby vás nalákali na nákupy?

Nepoctiví obchodníci obvykle dávají chytře nálepku „sleva“ na zboží, které ve skutečnosti cenu sníženou nemá, díky tomu tak nepozorní nakupující vidí nálepku sleva a ihned zboží kupují, sleva je přece sleva. Někteří obchodníci také na nějaký čas cenu zboží zvednou, poté, když jsou povánoční slevy, cenu zase sníží na její původní cenu. Pro zákazníka tak vznikne dojem, že je zboží zlevněno, což naoko vypadá, že ano, ve skutečnosti však není. Tyto praktiky však nejsou v souladu se zákonem a prodejci, kteří toto praktikují se tak mohou dostat do problémů.

Další triky prodejců obvykle spočívají ve slovíčkaření. Znáte to, slevy až 70%. Že na tom není nic zvláštního? Zaměřme se na slovíčko AŽ. Zákazníka tato vidina rozhodně láká, neodolají a vstoupí do prodejny, ve snaze najít pár kousku oblečení či pár výroků, které jsou se slevou 70%. Ovšem po prozkoumání prodejny zjišťují, že zboží, které je zlevněno o 70%, je v naprosté menšině, je ho zde jen pár kousků, zbytek zboží je zlevněn o pár procent či dokonce vůbec. Mnohdy také, když přijdete do obchodu prakticky ani nevíte, kolik zboží vlastně stojí. Cena by měla být konečná a rovněž je dobré vědět, že by u zboží měla být také původní cena, aby zákazník věděl, kolik vlastně ušetřil.

Někteří obchodníci také mohou tvrdit, že na zlevněné zboží se záruka nevztahuje. Tak to rozhodně není! Na veškeré zboží, i na to, zakoupené ve slevě, platí 24 měsíční záruka. Ta platí ze zákona. Výjimka je pouze v případě, když se sleva vztahuje na určitou vadu výrobku. Pak tuto vadu již reklamovat nelze. Na všechny ostatní vady, však platí opět 24 měsíční záruka. Pokud takovéto zboží kupujete, prodejce vás na vadu musí upozornit a rovněž to musí potvrdit také na dokladu.

Pokud jdete nakupovat, rozhodně se nerozhodujte na základě impulsů, zvláště pokud jde o výrobky z elektra, nábytku a podobně. Srovnejte si ceny, zda opravdu ušetříte, zjistěte, jak si daný výrobek stojí v testech kvality, zda je spotřebič pro vás dostačující, co se týče velikosti, funkčnosti a podobně. Na základě impulsů si můžete koupit svetr, kabelku a podobně, ovšem například lednici je lepší vybírat s rozmyslem. Přesto, aby článek nekončil pesimisticky s tím, že všechny slevy jsou jen vyumělkované, najdou se slevy, které se opravdu vyplatí a pokud si produkty po prozkoumání a zvážení koupíte, rozhodně tak svému rozpočtu ulevíte o pár tisícovek.