První zklamání dětí v lásce. Nevysmívejte se!

Láska kvete v každém věku. To platí i o dětech a jejích dětských láskách. Je pravdou, že ve školce je láska proměnlivá, jeden den děti milují jednoho kamaráda, druhý den milují druhého kamaráda. Ovšem pokud se zaměří na jednoho a ten nějakou dobu vytrvává, je na světě první dětská láska. Pokud pak jde jeden z dětí na jinou školu, do jiné třídy je to velké zklamání, dětská láska je tímto krokem ukončena a vaše dítě tak začíná pociťovat své první zklamání v lásce.

K vám, jako k rodiči si přichází dítě pro podporu, pro pochopení, pro objetí. Mnohdy se tak, ale nestane a místo konejšení, dítě rodiče odmávnou, že takových zklamání ještě bude mnohem víc, to nebyla žádná láska a podobně. Nebo jej naoko ukonejší a večer pak dají historku k dobru manželovi, či odpoledne u kávy to proberou s kamarádkami a pěkně se u toho nasmějí, dítko však vše slyší za dveřmi a dobře se rozhodně necítí. Rodič ztrácí důvěru, dítko je zklamané a hrozně smutné. Vysmívat se není vůbec dobré. Myslete na dětské city.

Možná se, vám dětská láska zda směšná nebo úsměvná. Tak se to také jevit může, ale dítě to vnímá jinak, hodně jinak. Pro něj je to velmi vážné a potřebuje přesně takovou oporu, jako vy, když vám nevyšel váš vztah. Dítě přijde povětšinou s pláčem, musíte jej obejmout, říci mu, že je vám to líto. Dítě potřebuje vyslechnout, potřebuje vaši účast. Většinou hledá pomoc a náruč u mámy, ta si umí s trápením poradit. Podle psychologů je tento okamžik pro dítě velmi důležitý a stěžejní. V tuto chvíli není dobré udělat chybu, protože dítě si pak bude vaše odmítnutí či vysmání pamatovat celý život a když budete chtít vědět něco z jeho života ve vyšším věku, už vám jen těžko něco řekne a svěří se vám. Bude si totiž moc dobře pamatovat, jak jste jeho první zklamání nebrali vážně a raději se pak svěří kamarádce.

Není ani dobré dávat dětské zklamání jako historku k dobru na dámské jízdě nebo na rodinných akcích. Dítě je na to pořád ještě citlivé a nikdo nemá rád, když se mu všichni smějí, nebo když všichni okolo vědí to, co dítě samotné nechce, aby někdo, kdokoliv kromě mámy, věděl. Přece se svěřilo vám, tak na to nezapomínejte. Pokud máte dítě citlivější, musíte s ním také tak jednat, pokud jednou zklamete jeho důvěru, může to pro něj mít následky. Nebude vám nikdy věřit, váš vztah pro něj už nebude tak pevný, bude si pořád vědomo toho, že jste jej zradily. Vztah rodiče a dítěte pak už nebude jako předtím a mnohé děti pak začnou více komunikovat a více věřit druhému rodiči. Ten jej nezklamal.