Rodinné finance: Finanční rezerva

Rodinné finance je potřeba mít pod dohledem. Zabezpečit rodinu je důležitý úkol, mnohdy je také těžko splnitelný. Dnešní doba nepřeje zaměstnanosti a nezaměstnaných lidí často přibývá. Ne všichni mají práci přesně takovou, jakou chtějí, a ne každý je se svým platem spokojený. Je jen málo lidí, kteří se skutečně nemusí ohlížet na to, kolik kde utratí. Ideální je, když zaplatíte všechny výdaje, které máte, a zůstanou vám finance navíc.

Ne vždycky a hlavně ne všem se to podaří. Je mnoho rodin a mnoho lidí, kteří měsíčně se svými financemi nevyjdou a tak žijí na dluh. Buď něco nezaplatí, nebo si na život vezmou půjčku. Tu je, ale třeba potom splácet a na splátky finance bohužel nejsou a mnohdy také nebudou. Každá rodina by měla mít svou finanční rezervu, kterou je potřebné použít, když nastanou zlé časy. Například se nějaký spotřebič rozbije a je potřeba koupit nový, přijdete o práci, velký zdroj příjmu a právě finanční rezerva vám pomůže tyto časy ustát a překlenout. Ne všichni však vědí, jak takovou finanční rezervu vytvořit.

Finanční rezerva by měla pokrýt minimálně šestiměsíční pracovní výpadek. Tedy pokud onemocníte a zůstanete v dlouhodobé pracovní neschopnosti či přijdete o práci. Mnozí však nemají dostatečné finanční rezervy. Podle zdrojů má mnoho lidí finanční rezervu tak na týden, maximálně na měsíc. To rozhodně není dobré, případné problémy pak jste nuceni řešit půjčkami, což se ne vždycky úplně vyplatí.

Pokud vám měsíčně finance zůstávají, neutrácejte je. Založte si spořicí účet, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici. Měsíčně pak finance, které vám zůstanou, posílejte na účet zde. Dobré je měsíčně ukládat stejnou částku. Je to pro vás určitý závazek. Na spořicím účtu máte finance k dispozici kdykoliv, takže pokud se stanou nějaké nenadálé události, máte peníze k dispozici a rozhodně vás to více uklidní. Tohle je asi ta nejlepší varianta. Jsou však rodiny, které žijí od výplaty k výplatě a, nebo dokonce, jak již bylo výše zmíněno, na dluh.

Žijete-li od výplaty k výplatě, je podstatně těžší si uspořit nějaké finance. Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše výdaje a jestli není možné něco omezit, vypustit, snížit a podobně. Pokud vaše finance nepokryjí vše a vy žijete na dluh, je nutné s tím začít něco dělat. Najděte si lepší práci, popřípadě brigádu, omezte své výdaje na minimum. Jedině tak přestanete žít na dluh a finančně se zmátoříte.

Při tvorbě finanční rezervy myslete na to, kolik chcete naspořit. Zamyslete se nad tím, jak velkou finanční rezervu chcete mít a za jak dlouhou dobu si finanční rezervu chcete naspořit. Ukážeme si to na příkladu. Pokud vaše příjmy jsou měsíčně patnáct tisíc korun, výdaje deset tisíc korun, měsíčně vám zůstane v plusu pět tisíc korun. Chcete si naspořit finanční rezervu. Měsíčně chcete odkládat tři tisíce korun a celkovou částku, kterou chcete naspořit, je třicet tisíc korun. Spořit tedy musíte deset měsíců, abyste se dostali k výsledné částce.

Finanční rezerva není spoření na dovolenou, na výlet, na nový telefon, na nové auto a podobně. Myslete tak na to, že finanční rezervu vybíráme pouze tehdy, je-li to skutečně potřeba. Jakmile ji vybereme, je potřeba zpátky finance vrátit, jak jen to bude možné. Pro další nečekané události, které se mohou stát.