Rodinné finance: Kam patří jaké peníze

Peníze jsou pro rodinu důležité, oba partneři se snaží, aby jich měli dostatek, zajistili bydlení, teplo, světlo, jídlo, oblečení, kroužky, hračky, výlety, zábavu a podobně. Když máte děti, chcete, aby měli vše, co potřebují, co chtějí, jim dáte v rozumné míře, berete je na výlety, na dovolenou, do kina, do divadla, na procházky. Připravujete dětem zážitky, na které budou v dospělosti rádi vzpomínat a protože se jim tyto zážitky líbily, budou je rovněž připravovat svým dětem. Všechno však stojí peníze a hlavně výlety a dovolené nejsou zdarma a je potřeba na ně vydělat. Navíc také i na věci, které si koupit chcete, na možné nečekané výdaje, na dlouhodobé spoření a podobně. Nečekané výdaje, šetření na dovolenou či na nějakou určitou věc považujeme za krátkodobé výdaje a spoření ať už na bydlení, na školu dětem, na koupi nemovitosti jsou považovány za dlouhodobější výdaje. Na jaký účet vložit krátkodobé výdaje a na jaký účet vložit dlouhodobé výdaje?

Krátkodobé výdaje je nejvhodnější umístit na spořicí účet. U spořicího účtu je prioritou především jeho likvidita, což přesně znamená, jak snadno se dostanete ke svým penězům. Na spořicí účet je dobré dávat peníze, které hodláte v nejbližších dvanácti měsících použít popřípadě na spořicí účet dávat finanční rezervu, kterou hodláte použít ve chvíli, kdy se vám v domácnosti pokazí jakýkoliv spotřebič, potřebujete zaplatit nečekaný finanční výdaj nebo vy či váš partner přijdete o zaměstnání a je potřeba zaplatit složenky a podobně. Dnešní banky nabízejí mnoho spořicích účtů, takže je potřeba se mezi těmito účty dobře orientovat a vědět, který je ten nejlepší pro vás. Dbejte také na to, že na spořicím účtu chcete mít peníze k dispozici ihned a to bez zbytečných poplatků za předčasný výběr nebo za nečekaný výběr. Spořicí účet vám také naspoří nějakou tu korunu navíc, nicméně nečekejte, že na tomto úroku zbohatnete, je to opravdu jen na krátkodobé výdaje. Pokud zde budete spořit finance dlouhodobě z hlediska inflace a různých jiných věcí, se vám to nevyplatí a peníze ztrácí na své hodnotě.

Dlouhodobé výdaje jsou například spoření na studia dětí, na zajištění v důchodu, na zajištění rodiny v budoucnu, na koupi nemovitosti a podobně. Jsou to všechno věci, které hodláte provozovat za dlouhou dobu, v řádek několika let i desítek let. Proto tyto peníze nebudete nutně potřebovat, můžete je v klidu dát někam, kde je nebude možno vybrat ihned a kdykoliv si usmyslíte, pakliže nechcete zaplatit poplatky za nečekané výběry. Tyto poplatky se různí a mohou být od stokoruny do tisíce korun, což rozhodně není nic levného. Při ukládání dlouhodobých výdajů myslíme především na to, jaký výnos z nich získáme, logicky chceme, aby byl výnos co největší a nejvyšší. Můžete volit například stavební spoření, penzijní připojištění, kapitálové pojištění, investice do podílových fondů, investiční pojištění a podobně. O všech produktech si najděte dostupné informace, najděte to nejvýhodnější pro vás a vaše peníze. Pokud se ve financích nevyznáte a nevíte, co je pro vás to nejlepší, můžete využít rady odborníka, tedy nezávislého finančního konzultanta, který vám poradí, sdělí vám pozitiva i negativa všech produktů a řekne, který je pro vás za daných okolností ten nejlepší a který vám vynese co nejvíce peněz.