Rodinné finance: Praská váš rozpočet ve švech? Zkuste šetřit!

Rodinný rozpočet je často napnutý k prasknutí, často praská ve švech. Není divu, v dnešní době je všechno drahé, musíte si kolikrát dobře rozmyslet, co si koupit a co si už musíte odříct. Obvykle šetříte na sobě, dětem dopřáváte to, co potřebují a co také chtějí, samozřejmě s mírou. Ne vždycky však je rozpočet stavěný na to, aby mohl uspořit na dovolenou, na nějaký výlet, dětem na tábor či začít dětem spořit na budoucí studia či budoucnost obecně.

Mnohdy rozpočet nevystačí ani na to, aby se pokryly základní výdaje, které máte. Mnoho rodin žije na dluh a dluží různým bankovním i nebankovním institucím. Nabírají si další půjčky a půjčky a dostávají se tak do dluhové pasti, kdy na jejich dveře zaklepe exekutor a vše jim zabaví. Aby se tomu předešlo, musíte nad svými financemi více uvažovat. Mnoho lidí sice tvrdí, že umějí hospodařit s penězi, vědí, co se děje a jak se děje s jejich penězi, ale ve skutečnosti to tak není. Exekutor a exekuce jsou vždy nepříjemné a zabaví vám mnoho věcí, které doma máte. Lepší je tomuto problému předcházet, a pokud už se do dluhové spirály dostanete, tak udělejte vše, abyste se z ní dostaly ven.

Základem je vytvořit si přesný přehled o svých financích a o tom, kam vaše finance jdou. Na vytvoření rozpočtu stačí jen papír a tužka. Papír rozdělte na dvě půlky. Na jednu půlku si napište všechny své výdaje a na druhou všechny své příjmy. Je jasné, že kolonka příjmů bude asi menší, do příjmů napište všechno, mzdu, alimenty, finance z brigád, přídavky na dítě, sirotčí důchod, invalidní důchod, zkrátka všechno. I do výdajů musíte napsat úplně všechno, každou jednotlivou položku. Jedině tak si uděláte přehled o svých financích a budete je moci lépe ovládat. Nechávejte si například účty z nákupů, pište si jednotlivé položky. Když na něco zapomenete, nebo nad něčím mávnete rukou, nikdy nebudete mít přesný přehled. Jakmile takový rozpočet sestavíte, na vlastní oči uvidíte, kolik utrácíte a kolik vyděláváte. Nejšťastnější jsou ti lidé, kterým zůstane při odečtu peníze v plusových hodnotách. Pokud zůstanete na nule, není to nejhorší, můžete však také ušetřit. Nejhorší je, když se dostanete do minusových, červených čísel. Pak je nutné se nad financemi zamyslet a to pořádně.

Ušetřit můžete skoro všude, jen musíte vědět, jak na to. Kupujete si denně v práci snídani či svačinu? Není lepší si ji udělat doma? Rozhodně ušetříte, protože v práci v kantýně je to dražší a ani pořádně nevíte, co do toho dávají. Doma si připravíte chutné, zdravé jídlo a měsíčně můžete uspořit až třista korun. Chodíte v práci na oběd? Dáte za každý oběd sedmdesát korun? Měsíčně zaplatíte minimálně tisíc čtyři sta korun. Obědy si připravujte doma a ohřejete si jej v práci. Protože budete vařit pro rodinu, rozhodně ušetříte. Navíc, mnoho lidí vaří na dva dny, čímž také šetříte a to dost. Kupujete si v práci kafe v automatu? Denně si koupíte tři kávy za deset korun? Měsíčně zaplatíte za kávu šest set korun. Lepší je, když si koupíte celé balení kávy a Měsíčně ušetříte až pět set korun. Nekupujte potraviny, které jsou moc drahé, přemýšlejte ekonomicky, vařte z dostupných surovin, které máte doma. Mrazák plný masa? Nemusíte kupovat další, rozmrazte nějaké z mrazáku a vytvořte si tak oběd. Jezdíte do práce autem, i když to máte kousek? Jděte pěšky, nebo si kupte měsíčník, měsíčník vás vyjde mnohem levněji než benzín, měsíčně máte k dobru minimálně tisíc korun.

Vyzkoušejte spořit takhle jeden měsíc, vše si zapisujte a na konci měsíce si spočítejte finance. Zjistíte, že můžete ušetřit dva až tři tisíce, což je rozhodně pro vás plus. Pokud však máte i nadále větší výdaje než příjmy, musíte si promyslet další postup. Například si najděte brigádu navíc či najděte novou práci, která bude finančně lépe ohodnocena a přinese do vašeho rodinného rozpočtu lepší finance a vy se tak dostanete z minusových čísel.