Rodinné finance: Spoření pro děti na studia

Děti jsou velká radost, ale také starost. Snad každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Chce, aby dítě bylo zdravé, spokojené, šťastné, aby se dobře učilo, aby mu nic nechybělo, aby se dostalo na školu, aby školu dostudovalo, dostalo se na vysokou školu, odpromovalo, našlo si dobrou práci, dobrého partnera, zkrátka, aby se mu vedlo vždycky dobře a ve všem se mu dařilo. Ne všechny děti však toho všeho dosáhnou. Rozhodně je dobré a chytré dětem dopředu spořit. Studium na vysoké škole není nejlevnější záležitostí a kdoví, kolik bude stát za pár let. Je tedy dobré začít spořit včas a každý měsíc odkládat stranou nějaké finance. Spoření to je dlouhodobé, takže se vám vyplatí vytvořit nějaký účet, kde se peníze trošku zhodnotí a nebudou propadat inflaci a slábnout kvůli koruně.

Základem je určitě vybrat si dobrý účet. Není vhodný spořicí účet, který sice nějak finance zúročí, ale jsou vhodnější spíše na krátkodobé střádání popřípadě na finanční rezervu, která se tvoří pro případ nouze. Pokud potřebujeme, kdykoliv peníze můžeme vybrat a to bez zbytečných poplatků za předčasný výběr. Využijeme takové produkty, kde peníze můžeme mít uloženy několik let.. Zhodnotí se vám finance a budete mít tak víc, než našetříte někde do obálky. Určete si také to, jak dlouho chcete spořit, časový horizont. Může to být deset let a více, určujete si to vy sami. Spočítejte si to tak, aby vám peníze byly vyplaceny v době, kdy váš potomek má jít na vysokou školu.

Určete si také měsíčně, jakou finanční částku si budete odkládat na tento účet. Myslete přitom na to, aby to vás a vaše finance nezruinovalo, abyste dokázali všechny výdaje zaplatit, naspořit si rezervu, aby vám něco zůstalo například na spoření na dovolenou a podobné věci a co zůstane, odkládejte na účet. Proto je dobré si raději určit nižší částku, alespoň ze začátku. Poté uvidíte, jak s financemi vyjdete a můžete tak částku zvýšit či ji ponechat ve stávající výši.

Pokud se budete poohlížet po nějakém produktu, na který chcete své peníze dávat, je dobré si udělat přehled, jaké všechny produkty jsou na trhu k dispozici. Prozkoumejte dobře všechny nabídky, protože ne každá pro vás bude vhodná. Navíc, každý účet nebo produkt bude mít určitě nějaký ten poplatek. Sledujte výše poplatků, někdy můžete měsíčně ušetřit od desíti do třiceti korun. Na první pohled možná nic moc, ale vezměte v úvahu, že budete spořit dlouhodobě. Při spoření pěti let tak můžete ušetřit od 600,- do 1800,-, což se samozřejmě už vyplatí.

Spoření nemusí být nutně na studia. Jestliže se vaše dítě rozhodne na vysokou školu nejít, rozhodně se mu finance budou hodit do začátku, kdy se bude chtít osamostatnit, jet do zahraničí na zkušenou, jet na zahraniční jazykový kurz, aby se zdokonalilo v cizím jazyce a podobně.