Seriál: První republika

Zatímco v zahraničí se to seriály jen hemží, ročně televizní stanice vytvoří několik desítek pilotních dílů a poté vyberou finální, které pouští přímo do vysílání. Z několika pilotních dílů pak vznikají celé série a to podle toho, jak se líbí divákům, jakou mají sledovanost a podobně. V České republice to funguje trošku jinak. Seriálů se tady netvoří taková kvanta, je jich jen pár. Ovšem mezi lidmi jsou poměrně populární, takže se na výsluní drží dlouhou dobu a lidé se na ně stále rádi dívají. Česká televize svůj úspěch zaznamenala u seriálu Četnické humoresky. Před nějakou dobou se Česká televize rozhodla přenést své diváky do doby minulé. Seriál Vyprávěj se těšil velké oblibě, lidé se na něj dívali, smáli se u něj, vzpomínali, jak to bylo tenkrát, mnoho z diváků tu dobu zažilo, tak o to více byl seriál autentičtější. Jakmile Vyprávěj skončilo, ale Česká televize nezahálela, připravila si pro diváky další retro seriál a to První republiku. Ten nás zavede do doby první republiky a to přesně od roku 1918 až do roku 1945.

Seriál nás zavede do osudů jedné rodiny a to přesně rodiny Valentových. Tato rodina má tajemství, které si pečlivě střeží, avšak tak jako každé tajemství, jednou vyjde na povrch, mezitím sužuje hrdiny příběhu. Vražda, která se stala ještě před dějem seriálu je vážná věc a rodina se s ní vypořádává po svém. Rodina Valentových zbohatla na válečných zakázkách, dodávala jídlo z venkova na frontu, proto nikdo z rodiny nechce, aby válka skončila, je to zdroj jejich živobytí, když válka skončí, přijdou logicky o své podnikání. Rodina se stěhuje z venkova do Prahy, do vily a rozhodne se budovat čtvrť Podolí. Seriál má ambice ukázat divákovi, jak se rozvíjelo svobodné Československo po první světové válce a to v kontextu českých i evropských dějin.

Seriál neukazuje jen válku, je zde také rodinný příběh, milostný příběh, kdy se o jednu ženu ucházejí dva muži, bratři. Klára miluje Vladimíra, Vladimír miluje Kláru. Avšak Jiří, bratr Vladimíra Kláru rovněž miluje, požádá jí o ruku. Rodiče Kláry kývnou na nabídku Jiřího, pro všechny je to tak nejlepší. Klára, ač nerada, přijímá nabídku a stává se Jiřího manželkou. Vladimír slibuje pomstu rodině Kláry pomstu. Uteče a je vojákem ve válce. Jeho návrat domů způsobí nejednu radost, ale také kupu starostí.

První série má dvaadvacet dílů, Česká televize plánuje natáčení další řady na léto letošního roku. Seriál má stejné tvůrce, jako seriál Vyprávěj, což slibuje dobrý děj, zápletku a také, že seriál vydrží na obrazovkách dlouhou dobu, minimálně stejně dlouhou, jako seriál Vyprávěj.