Slovenská autorka Eva Urbaníková

Spisovatelky a spisovatelé jsou více či méně oblíbení. Obvykle je však jen několik „vyvolených“, kteří se dokážou psaním uživit a jejich knihy jsou kupovány mnohými čtenáři a jejich knihy se také převádějí po filmové podoby. U nás je to například Michal Viewegh, Simona Monyová a podobně. U sousedů na Slovensku je také autorka, která stojí za zmínku. Eva Urbaníková. Slovenská autorka, která píše knihy a to převážně pro ženy, její knihy slovenské ženy pohltily a pomalu se dostávají k srdcím i českých čtenářek. Kdo to vlastně Eva Urbaníková je? O čem píše? Jak píše? To vše se dozvíme v následujícím článku, který nám tuto autorku a její tvorbu přiblíží.

Eva Urbaníková se narodila třetího března roku 1976 ve slovenském městě Žilina. Ze Žiliny odešla ve svých osmnácti letech. Šla do hlavního města, Bratislavy a to na vysokou školu. Později však v Bratislavě zůstává natrvalo. Co se týče jejího profesního života, Eva se celou dobu pohybovala v žurnalistice. Začínala jako moderátorka v rádiu. Později společně s Julem Viršíkem moderovala tři roky ranní show v rádiu Okey. Její tvář je známá i ze slovenských televizních obrazovek, moderovala programy jako Chilli, Ludia na jednotku, 7edem s.r.o. Má rovněž i své vydavatelství, ve kterém se publikují její knihy, a vydavatelství rovněž dává šanci mladým autorkám, aby mohli zazářit a mohli se také dostat do světa knih. Své vydavatelství zakládá v roce 2007 a těší se úspěchu dodnes. Eva má dvě děti, syna Filipa a dceru Lindu.

Její první román Všechno nebo nic se během chvíle stal bestsellerem. Evu tak katapultoval mezi hlavní spisovatelé a mezi nejúspěšnější slovenské spisovatelky dneška. Eva literaturou žije již od dětství. Knihy milovala a stále miluje. Svůj první počin napsala již ve svých patnácti letech, avšak pouze „do šuplíku“.

Její knihy jsou úspěšné. Píše jednoduchým stylem, který ukazuje život hrdinek takový, jaký je. Nepřibarvuje jej, nezkrášluje. Příběhy sebou nesou vždy hlavní příběh, který potkává hlavní hrdinku, která se dostává mnohdy do nelehké situace a tu musí vyřešit. Knihy píše také s humorem, hrdinky mají často talent pro sebekritiku a také pro ironii. Nechybí humor, vtipné momenty, momenty ze života, při nichž pokyvujete hlavou, důvěrně je znáte. Konečné rozhodnutí hlavních hrdinek vás může někdy naštvat, někdy s ním souhlasíte, někdy kroutíte hlavou, někdy nechápete. Knihy vás nutí přemýšlet a uvažovat, co byste v takové situaci udělaly vy samy.

Eva náměty sbírá různě. Mezi přáteli, na ulici, mnohdy tak jsou příběhy, části příběhů nebo jen nějaké kapitoly přímo ze života. Eva Urbaníková napsala řadu knih. Například Všechno nebo nic, Všechno nebo nic: příběh pokračuje, svět mi je dlužný, Suši v duši, Příliš osobní známost, Za facku, Měj mě rád, Vztahová níž, Stalo se mi všechno a mnohé jiné.