Tři kritická období muže

I muži mají své dny. Ne, toto není reklama na jeden alkoholický nápoj, to je holé konstatování faktu. Nemusí se to tak zdát, ale je tomu tak. Muži obvykle nemají však dny, ale přesněji řečeno, mají svá určitá období, kdy nejsou ve své kůži, nejsou ve formě, a možná tomu neuvěříte, ale v mužském nitru se odehrávají neuvěřitelné věci. Takovéto kritické období bývají tři a přežít je, nemusí být pro muže vůbec jednoduché. Každá žena ví, že někdy je prostě den nebo období, kdy nám není úplně do zpěvu, není to vůbec pro nás jednoduché, takové období mají i muži. Naše životy prochází různými změnami a to jak fyzickými, kdy třeba jsme nemocní, nemáme už tolik sil, naše tělo se mění, tak procházíme i změnami psychickými, kdy například prožíváme rozchod, rozvod, děti odcházejí z rodného hnízda, měníme práci, zjišťujeme, že naši práci obstarají jiní a mladší a podobně. Není to jednoduché pro nikoho. Muži prožívají následující tři kritická období.

Mladý a často neklidný muž

Věk? Přibližně dvacet let, mají před sebou celý svůj život. Nemají žádné problémy, žádné potíže, žádné závazky, žádné zkušenosti, žádný přehled o tom, co je vlastně v životě čeká, nemají žádné průšvihy, nemají žádné špatné zkušenosti, zkrátka celý život je fajn, pohodový a bezproblémový. Svět vidí, ale dosti nereálnýma očima, mají o něm hezké představy tak jako o svém životě, mají jen ty nejlepší a nejhezčí představy. Není pro ně nic nemožné. I když se to může na první pohled zdát jako skvělé životní období, není tomu tak. Jsou neuspořádaní, jsou rozlétaní, stíhají všechno, ale nic pořádně. Priorita je pro ně zábava a to, jak si co nejlépe užít života a vytřískat z něj co nejvíc. Neumějí hospodařit s financemi, chodí pozdě, nic si z ničeho nedělají, žijí jen okamžikem, často střídají své sexuální partnerky, nezajímá je moc kariéra, řídí se heslem, nějak bylo, nějak bude.

Krize identity

Přichází obvykle mezi pětatřiceti až čtyřiceti. Někomu se vyhne, jiní ji prožijí a to úplně naplno. Muži si myslí, že jim ujíždí vlak, jsou v dlouhodobém vztahu, plánují děti nebo už mají děti, dostaví se pocit, že si nic neužili, že toho moc nestihli, že se vlastně ani pořádně nepobavili a chtějí svůj život změnit a chytit svou šanci. Pokud v práci vše neklape, jak by mělo, dostavuje se pocit selhání, nezvládli to, nedokázali si zajistit kariérní postup, stále stagnují na jednom místě, šéfují jim obvykle mladší lidé, kteří by mohli být i jeho dětmi. Objevuje se tak pocit prázdnoty, který se kompenzuje nejrůznějšími věcmi. Například rozchod s dlouholetou partnerkou, pořízení milenky, viditelná změna vzhledu, koníčků, přátel, zaměstnání, zábavy a podobně. Jak se má taková žena zachovat, pokud má doma takovéhoto muže? Dejte mu čas a volnost, ukažte mu, že stabilně tady pro něj jste, ale zároveň se z něho nezblázníte. Muži potřebují výzvu.

Druhá míza

Druhá míza se objevuje u mužů, kteří mají okolo padesáti. Koupí si motorku, pořídí si mnohem mladší milenku, začne se oblékat jako dvacetiletý mladíček, obarví si vlasy a podobně. Muži si tímto chováním zvyšují své sebevědomí, chtějí tím utéci od stáří, oddálit jej, mají pocit, že když už vychovali děti, mají právo myslet jen a jen na sebe, na nikoho jiného už nemusejí myslet. Manželství nemusí také dlouhou dobu fungovat, jen se udržovalo kvůli dětem a pro děti, teď když jsou pryč, může muž svobodně žít. Moc možností, jak tuto situaci změnit žena nemá. Musí sám pochopit, co má doma a když to nepochopí, asi bude lepší, když odejde a vy si najdete někoho, kdo si vás bude vážit.