Typy kabelek. Jak je správně nosit?

Crescent, messenger, bageta

Víte co je crescent, messenger či bageta? Ne? A možná jich máte plnou skříň. Kabelky se staly naprosto nezbytnou součástí dámského šatníku. V minulosti dámy nosily malé pompadůrky, kde měli uložené peníze, kapesník a vonný olejíček, případně nějaký lístek pro milence. Časem však kabelky narostly do obrovských rozměrů a v současnosti do dámské tašky na denní nošení pohodlně uložíme i běžný nákup. Postupně se vyformovalo množství typů a druhů kabelek, liší se velikostí, vzhledem i funkcí – jinou kabelku si vezmete do divadla a jinou na pláž. Nyní vám představíme alespoň některé kabelky, které jistě nechybí ve vašem šatníku.

wristlet-kbas

Wristlet

Jak napovídá název, wristlet je kabelka, která se nosí zavěšená na zápěstí, přičemž se drží v dlani. Jde o malou společenskou kabelku určenou na formální večírky, návštěvu divadla či jiné společenské události. Tradičně je wristlet elegantně provedena kabelka, dnes se však najdou i sportovní verze, které jsou určeny pro akce s méně formální rázem. Takovou wristlet, resp. náramkovou kabelku na běžné nošení si můžete vzít třeba do kina nebo s ní vyběhnete koupit noviny.

listová-kbas

Listová kabelka

Každá z nás má jistě doma alespoň jednu listovou kabelku. I tyto kabelky jsou primárně určeny do společnosti. Štíhlý střih ve tvaru obálky je předurčuje k nošení několika základních věcí. Do listové kabelky pohodlně naskládáte telefon, peněženku, klíče a kapesníky, pokud byste v ní však chtěli mít kosmetickou taštičku nebo knihu, neuspějete. Listové kabelky můžeme najít ve verzi bez ramínka nebo s dlouhým, velmi často kovovým ramínkem.

sling-bag-kbasSling bag

Pojem sling bag není tak známý jako předchozí názvy kabelek. Sling bag je svislá obdélníková kabelka, která se nosí prověšena křížem přes tělo. Má úzký střih a obvykle ji zavírá vrchní krycí díl, není to však pravidlo. Sling bag kabelky reprezentují ležérní, pohodlný styl. Nejsou určeny k nošení velmi objemných věcí, bez problémů však odnesou věci běžné potřeby. Střih sling bag se stává stále populárnější i v provedení pánských tašek, tyto tašky jsou však účelnější a robustnější než standardní kabelka daného střihu.

Pouchpouch-kbas

Možná vám výraz pouch nic neřekne, tento typ kabelky však zaručeně znáte. Pouch jsou kabelky měšecového střihu, v elegantním provedení jsou to tzv. pompadůrky. Současná móda však zná měšcové kabelky i na běžné nošení. Moderní provedení a běžné materiály dělají z pouch kabelky stylový doplněk každého oblečení. Přidanou hodnotou je fakt, že s pouch kabelkou, která je na dnešní poměry netradiční, budete nepřehlédnutelná.

bagetka-kbasBagetka

Baguette je kabelka určená do společnosti, která se tradičně nosí pod ramenem, obvykle však má odepínatelné ramínko, takže v případě potřeby ji můžete nosit i standardně prověšenou. Baguette tvarem připomíná bagetu, je to větší společenská kabelka, tedy v ní odnesete více než jen jednu kapesník a rtěnku. Prakticky ji využijete na společenských akcích, jako jsou večírky či svatby, a to díky její eleganci a rozměrům.

Messengermessenger-kbas

Dnes zřejmě nejběžnější druh kabelky, kam se ohlédnete, uvidíte messenger kabelku. Jsou to praktické tašky, které dostaly svůj název od „messengerů“ – pošťáků. Messenger je obdélníková, případně čtvercová kabelka středních rozměrů. Bez problémů v ní odnesete věci běžné potřeby a také nějakou tu zbytečnost navíc. Messengerky mají dlouhé, obvykle nastavitelné „crossbody“ ramínko, které se nosí prověšené křížem přes tělo.

 

 

crescent-kbasCrescent

Crescent kabelky jsou stále mimořádně populární, i když největší „boom“ zažili před několika lety. Crescent jsou půlměsícovou tašky na běžné nošení. Ženy je milují pro rafinovaný střih a praktické rozměry, protože tito pomocníci hravě odnesou i běžný nákup. Půlměsícovou tašky mají kratší pevné ramínko, takže taška je zavěšena těsně pod ramenem. Svým střihem se crescent tašky hodí k běžnému i sportovnímu outfitu.

 

Hobohobo-kbas

Hobo tašky netřeba zvlášť představovat. Jsou to obrovské kabelky, které svým střihem připomínají tulácké pytel. Mají skutečně praktické rozměry, takže do nich narvete nákup, věci do tělocvičny nebo výbavu na túru. Hobo taška se dá použít na běžné nošení a využijete ji i na mimořádné situace, například do ní bez problémů sbalíte věci na jednu noc, takže nahradí batoh.