Vyšetření: Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a také i léčebná metoda. Touto metodou lékaři zjišťují nemoci, které se mohou objevit na tlustém střevě konečníku. Kolonoskopie slouží k prohlédnutí dolní části trávicí trubice. Kolonoskopie rovněž může odebírat vzorky. Ty se dále posílají na různé rozbory a různé testy. Díky tomu se tak lépe určí diagnóza a tím pádem přesněji určit další postup léčby. Kolonoskopie určitě není příjemné vyšetření, ale dá se vydržet a díky němu se zjistí příčiny toho, že vás neustále bolí břicho, příčiny zácpy, příčiny průjmů, zjistí také, zda se objevuje zánětlivé, nádorové onemocnění tlustého střeva, zjišťuje, proč při stolici krvácíte a podobně. Kolonoskopie se provádí v nemocnici a většinou není nutná hospitalizace. Obvykle pacient po pár minutách odchází domů. Na kolonoskopii je potřeba se připravit, musíte mít průchodné střeva, aby se kolonoskop do střeva dobře dostal a nic mu nebránilo.

Jak už bylo výše uvedeno na kolonoskopii je potřeba se připravit. Kromě toho, že se na vyšetření mnozí připravují po psychické stránce, je potřeba vyčistit střeva. Den před vyšetřením v pravé poledne si dejte čistý vývar, bez masa, zeleniny, jen vývar. Po vývaru už jíst nic nebudete až do vyšetření. Lékař vám předepíše projímadlo, které budete v časových intervalech brát. Den před vyšetřením není dobré si nic plánovat, rozhodně budete neustále běhat na záchod, střeva se budou vyprazdňovat. Je nutné celý den popíjet tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Před vyšetřením vypijete speciální roztok, který vám přímo připraví v lékárně. Tento roztok umožní lékaři lepší viditelnost ve střevech. Roztok nechutná vůbec dobře, ale je potřeba jej vypít. Myslete také na to, že se moc nevyspíte, protože můžete být nervózní a navíc se budete asi stále vyprazdňovat.

V den vyšetření vám lékař píchne uklidňující injekci, která vám pomůže se uvolnit, a nebudete tak moc nervózní. Přístroj, který vám lékař zavede do konečníku, se jmenuje kolonoskop a skládá se z hadice optického aparátu, malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Lékaři jsou si vědomi, že kolonoskopie není jedno z těch příjemnějších vyšetření, takže se bude snažit vám to co nejvíce ulehčit. Kolonoskop se zavede přes konečník a lékař jej pomalu posunuje dál, do tlustého střeva. Vyšetření není bolestivé díky injekci, ale je nepříjemné. Můžete pociťovat mírný tlak, když kolonoskop putuje tlustým střevem. Jedna malá rada, rozhodně nedýchejte pusou, ale pouze nosem. Sama jsem vyšetření absolvovala a při tlaku si pomáhala dýcháním pusou, celý další týden po vyšetření mě bolelo břicho a cítila jsem mírnou bolest při každém pohybu. Lékařka mě na to upozorňovala, ale neposlechla jsem. Pak jsem hodně litovala.

Vyšetření není moc dlouhé, trvá zhruba dvacet až čtyřicet minut. Já sama jsem na vyšetření byla asi třicet minut. Ve výjimečných případech se může u kolonoskopie objevit krvácení, to však ve chvílích kdy se léčí polypy nebo se odebírá vzorek pro další vyšetření. Po kolonoskopii vám sestřičky pomohou na toaletu. Mají obvykle i postel a místnost, kde můžete chvíli zůstat a odpočinout si. Odpočívat je nutné zejména po odebrání vzorku a ošetření polypů. Vše vám, ale sdělí lékař či sestřička. Pokud se neprovádí žádné odebrání vzorků či ošetřování polypů lékař vám dá výsledky ihned po vyšetření.

Doba rekonvalescence je různá. Když se léčí polypy je možná o něco delší, vše vám sdělí lékař. Rozhodně po uklidňující injekci se nesmí řídit a obsluhovat těžké stroje. Je rovněž lepší ten den zůstat doma a odpočívat, mít klidový režim, hodně pít. Sestřička vám rovněž řekne, že pár dnů po kolonoskopii by se neměly jíst luštěniny a podobně. Po uklidňující injekci budete rozhodně malátní, unavení takže je dobré jít na vyšetření s doprovodem.