Život s workoholikem

Workoholismus je závislost jako každá jiná. Je to závislost na práci, kdy člověk zkrátka musí denně trávit několik hodin navíc, chodí do práce i o víkendech, i když rozhodně chodit nemusí. Když už náhodou je tento člověk doma, neustále kontroluje svůj mobil, pořád čte e-maily, posílá e-maily, někam telefonuje, je nervózní, nerudný. Když netelefonují z práce oni jemu, telefonuje on do práce, zda se něco neděje, není potřeba do práce jít a podobně. Zkrátka má takový člověk práci na prvním místě a pak je až všechno ostatní. Když je člověk sám, dá se to celkem dobře snášet, nikoho nenechává doma, nikdo tím netrpí. Ve chvíli, kdy má tento člověk vztah, partnera nebo partnerku, rodinu, děti, už je to na pováženou a žebříček hodnot a priorit by se měl změnit a na první místo by se měla usadit rodina.

Workoholik

Život s workoholikem není vůbec jednoduchý a ve většině případů nebývá udržitelný. Rodina je rodina a i když je pěkné, že partner domů nosí vysoké mzdy, peníze nejsou všechno, když děti neznají nic jiného, než tatínka v práci a všechny aktivity, které se v rodině dějí, jsou vždycky bez něj. Děti se na tatínka těší, protože jim je vzácný a tráví spolu málo času, takže je potřeba si ho užít. Obvykle i takový otec je hodný, děti nevychovává, nepeskuje, netrestá a podobně, nemá na to čas. Proto také pro děti může být ten lepší rodič, oblíbenější rodič. Máma, ta s ním tráví většinu času, takže dítě logicky trestá, zakazuje, peskuje a podobně. A dítě to v určitém věku, vidí jako velkou chybu, jako to, že jej máma nemá ráda.

Workoholik je obvykle samotář a je jen několik málo žen, které dokážou s takovým člověkem žít dlouhodobě a kterým to, že partner tráví většinu času v práci, nevadí. Málokomu nevadí, když si s přáteli domluvíte kino, divadlo, večeři, ples, víkend, dovolenou a partner nedorazí, dorazí pozdě, dorazí, ale celý večer visí na telefonu, takže tam v podstatě s vámi není, nebo na dovolené sedí celou dobu s laptopem a jen do něj pořád něco ťuká a ťuká. Zkazí to obvykle večer, víkend a náladu vám a všem okolo. Jak potom vy vypadáte před svými přáteli, jak vypadá váš partner. Není příjemné pokaždé tvrdit, že je v práci.

Workoholismus je většinou závislost mužů, ale nevyhýbá se ani ženám. Obvykle se s workoholismem setkáváme často u podnikatelů, ti mají svou živnost, své firmy a potřebují, aby vše fungovalo, protože to je rodinný příjem a potřebují se splácet finance, které začátek podnikání pohltilo, potřebujete zabezpečit rodinu, pokud máte zaměstnance, zaplatit i je. Není v dnešní době jednoduché být podnikatelem, zvláště když konkurence je snad v každém oboru vysoká. Musíte být ti nejlepší z nejlepších a i přesto mít ceny, které jsou pro lidi dobré. Přijde však někdo, kdo nabídne nižší cenu a vy máte co dělat, abyste si udrželi zákazníky. V takovém případě se workoholismus pochopit trošku dá, ale jednou za čas se firma bez pana majitele nepoloží. Člověk přece potřebuje odpočívat.

Pokud máte doma workoholika, obrňte se velkou dávkou trpělivosti, kompromisu, porozumění, pochopení. Smiřte se s tím, že partnerova práce bude vždycky nad vámi. Pokud se s tím nesmíříte a, nebo se s tímto smířit nechcete, je potřeba hledat dál, protože workoholik se obvykle nemění a přístup k práci mu zůstává stejný. Workoholikům se nevyhýbají ani různé nemoci, ty pramení z toho, že si neodpočinou, nerelaxují, nemají čas na jídlo, na tekutiny, takže se projevují potíže s žaludkem, s trávicím traktem, může hrozit kolaps z celkového vyčerpání a podobně. Teprve až v takovýchto chvílích si workoholik může uvědomit, co vše si přivodil tím, že extrémně moc pracoval. Zdraví má každý jen jedno. Pár workoholiků se v těchto chvílích zamyslí a mohou svůj život změnit od základů nebo budou mnohem víc odpočívat a trávit čas s rodinou.