5 tipů pro vytvoření dokonalého obývacího pokoje

Obývací pokoj je místnost v domě, která má velmi zvláštní význam. Je to obvykle největší společenská místnost v domě, a proto mívá i nejvíce metrů čtverečních. A jako taková si zaslouží pečlivé zvážení rozmístění nábytku. Zkusme si proto říci určité základy dobrého a úspěšného obývacího pokoje.

Nezapomeňte na průchodnost!

Velmi často bývá obývací pokoj, a je jedno zda se jedná o bytový dům nebo samostatný domek, průchozí místností. Z obývacího pokoje vedou velmi často vchody do dalších prostor, jako třeba je kuchyň, ložnice, schodiště a pokud existuje, tak na terasu do studovny či rodinných pokojů, atd.

To je důvod, proč při návrhu rozvržení nábytku je třeba mít na paměti, že je dobré mít obývací pokoj vzdušný a prostorný. Není nic horšího než při dostávání se do dalších místností bojovat s překážkami u vchodů.

Harmonie na pohled

Je dobré vytvořit harmonickou rovnováhu mezi použitými a nepoužitými prostory. Použitým prostorem mám na mysli podlahu, na které bude nábytek, květiny a jiné doplňky obývacího pokoje. Není nutné vyplnit každý kout v obývacím pokoji funkčním či dekoračním prvkem. Ale jak již bylo zmíněno výše, je nutné, aby zůstal obývací pokoj pro všechny bezproblémově průchozí.

Vytvořte si obývací pokoj dle svých potřeb

Přemýšlejte o tom, co se stane, když se rozhodnete uspořádat oslavu doma. Všichni vaši přátelé / příbuzní / kolegové se sejdou v obývacím pokoji a bude je nutné někde usadit. Takže při plánování obývacího pokoje je vhodné i tuto skutečnost brát v potaz. Kord jestliže plánujete pořádat doma oslavy či párty častěji. Nikdo přeci nechce, aby vaši přátelé či kolegové seděli na zemi. To by byl neomluvitelný faux-pas. A proto se zamyslete, k čemu budete obývací pokoj používat.

Větrání

Pokud je Váš obývací pokoj velký a prostorný, má též ve většině případu i vyšší strop. Je vhodné se zamyslet, zdali by tato výška nešla použít pro instalaci klimatizace nebo větracího systému. Ne vždy je vhodná doba pro otvírání oken a mnoho lidí v místnosti velmi rychle vydýchá vzduch a přísun čerstvého vzduchu určitě velmi uvítají.

Přívětivé barevné schéma

Jak je známo měl by obývací pokoj mít přívětivé barevné schéma, ať už se jedná o barvu stěn či tón osvětlení. V obývacím pokoji trávíme obvykle mnoho času, a tak by na nás měl působit příjemným dojmem. Lze též doporučit do obývacího pokoje zakomponovat kvetoucí květiny a zeleň, jenž dokreslí pohodu vašeho obývacího pokoje.

O interiéru obývacího pokoje by jistě šlo napsat mnoho řádků, ale těch 5 pravidel pro vytvoření dokonalého obývacího pokoje je základ pro Vaše spokojené bydlení.

Přejít nahoru