8 rad, jak si správně umýt vlasy

Nad mytím vlasů se mnohé z vás ani nepozastavují, a proto si nemusíte být vědomy toho, jakých chyb se při mytí vlasů můžete dopouštět. Ale přitom by se tato část péče o vlasy neměla zanedbávat, jelikož např. i vznik lupů může pocházet pouze ze špatného mytí vlasů.

Rozčesání vlasů

Předtím než se vůbec dostanete do sprchy, vlasy si rozčešte. Když si vlasy před mytím rozčešete, usnadníte si tím práci, jelikož se vám vlasy pod vodou nebudou zacuchávat. Také pokud používáte různé přípravky na vlasy jako např. lak či gel, tak prvním krokem, jak zbavit vlasy těchto přípravků, je vyčesat je.

Vhodné množství šamponu

Častou chybou při mytí vlasů je použití nesprávného množství šamponu. Na umytí vlasů by vám mělo stačit množství šamponu o velikosti lískového oříšku, ale tento bod samozřejmě záleží také na délce a hustotě vašich vlasů.

Nanesení šamponu

Nejčastějším způsobem, jak nanést šampon na vlasy, je dát si přípravek do dlaně a poté ho nanést na jedno místo na hlavě a začít pěnit. Ale to vede k tomu, že šampon není rovnoměrně nanesený po celém povrchu hlavy. Lepší způsob je, když na více míst na hlavě dáte menší množství šamponu a poté ho začnete vmasírovávat do vlasů, šampon vám tak začne pěnit na více místech a je snazší ho dostat opravdu všude.

Šampon byste měly nanést, jak ke kořínkům, tak po celé délce vlasů a vmasírovat ho do vlasů a do pokožky byste měly pomocí bříšek prstů, ne nehtů, kterými byste mohly pokožku poškodit.

Počet umytí

Mýt vlasy by se mělo 2x po sobě. Při prvním umytí vlasy zbavíme použitých přípravků jako je např. již zmiňovaný lak na vlasy, ale při tomto umytí se zároveň zbavíme i většiny kožního mazu. Teprve při druhém umytí začíná šampon působit, tak jak má, začínají se tedy projevovat jeho účinky, které jsou napsány na obale (záleží ovšem na konkrétních šamponech). To, že vlasy jsou již opravdu umyté, můžete poznat tak, že šampon dobře pění.

Teplota vody

Asi nikoho z nás by nenapadlo si vlasy umývat studenou vodou, ale i přesto to zde zmíním. Studená voda nedokáže vlasy pořádně umýt, natož je zbavit mazu. Ale ani příliš horká voda není to pravé, vlasy zbytečně namáhá. Vlasy bychom si měly umývat ideálně teplou, spíš vlažnější vodou.

Vymytí šamponu

Abychom si byly opravdu jisté, že vlasy jsou zbavené zbytků šamponu, měly bychom je vymývat cca 2-3 minuty, podobně dlouho bychom měly vlasy i šamponovat. Když je vlas omytý, je na dotek trochu drsnější.

Použití péče o vlasy

Pokud se rozhodnete použít nějakou péči na vlasy, rozhodně to s ní nepřehánějte, zbytečně nekombinujte mnoho přípravků naráz, vlasy to spíše zatěžuje. Když se rozhodneme např. kondicionér či masku na vlasy použít, měly bychom si předtím vlasy vysušit ručníkem. Tyto přípravky používáme pouze na konečky a délku vlasů, nedáváme je ke kořínkům. Jednotlivé přípravky mají různou dobu působení, takže v tomto ohledu se držte návodu na obalu, není dobré třeba masku nechat působit příliš dlouho, a poté přípravky z vlasů opět vymyjeme – to nám zabere opět cca 2-3 minuty.

Vysušení vlasů

Poslední fází je vysušení vlasů. Použijte ručník a vodu z vlasů pouze vymačkejte a vyždímejte. Rozhodně vlasy nedrhněte a nebuďte k nim hrubí, mohlo by to vést k jejich větší lámavosti. Také se nedoporučuje chodit spát s mokrou hlavou, jelikož to by vám mohlo způsobit klidně migrény či problémy s krční páteří.

Doufám, že vám tento článek byl nápomocný, a že se při dalším mytí hlavy vyvarujete těch největších chyb.

Přejít nahoru