Ceny nemovitostí šplhají do závratných výšin. Má smysl do nich investovat?

Zdražuje se vše. Inflace roste neskutečným tempem a nám mnohdy nezbývá než překvapený výraz ve tváři, když vidíme, kolik najednou utratíme za potraviny nebo za dotankování plné nádrže. Ti, kteří mají naspořené nějaké peníze, přemýšlejí, kam je narychlo investovat, aby neztrácely na hodnotě, ale naopak vydělávaly. Dosud se jako výhodné řešení jevila investice do nemovitostí. Jenže když se podíváme na nabídku nemovitostí a jejich cenu, vyvstává otázka, zda to má opravdu ještě smysl.

Nedostatek nemovitostí se podepsal na cenách

Od roku 2015 do konce roku 2021 vzrostla hodnota bytů a rodinných domů o 67 %. Hlavním důvodem takového nárustu byl nedostatek nových bytů a domů, kdy poptávka převyšovala nabídku. Nyní, kdy se už více než dva roky potýkáme s pandemií koronaviru, kterou posledního půl roku následuje válka na Ukrajině, je situace ještě vážnější. Došlo totiž nejen k výraznému zdražení vstupních investic nových projektů (zdražují energie, vstupní materiály i samotná práce), ale také k nárůstu úrokových sazeb hypoték. A i když to vypadá, že nabídek nemovitostí nyní bude více než v uplynulých letech, protože lidé prostě nebudou mít dostatek financí na jejich splácení, nejeví se tato doba jako vhodná pro jejich nákup. Kam tedy investovat?

Nebojte se vyzkoušet něco nového – třeba Uniprospe

Jestliže aktuálně disponujete volnými finančními prostředky, které jste zamýšleli využít na investice do nemovitostí, doporučujeme vám zvážit veškerá rizika a investovat raději tam, kde máte větší jistotu – tedy do dluhopisů. Dluhopisy jsou řazeny mezi bezpečné investice, které mohou mít velmi zajímavý zisk. Mají svoji nominální hodnotu, dopředu stanovenou roční úrokovou sazbu a termín splatnosti. Výhodné jsou pro obě strany, jelikož emitent neboli vydavatel dluhopisů získá rychle prostředky pro růst a modernizaci vlastní firmy, a věřitel nákupem dluhopisu získá zajímavé zhodnocení, jehož výši zná už v době nákupu a po době splatnosti dostane zpět své peníze, které může znovu investovat. Velmi výhodná je například investice do dluhopisů společnosti Uniprospe.eu, která působí v oblasti odpadového hospodářství. Pracuje na projektu likvidace ojetých pneumatik pomocí pyrolýzy, díky níž získává z odpadu suroviny jako je olej, plyn a uhlík. To jsou zajímavé komodity pro následné využití a prodej. Aby získala potřebné prostředky pro dokončení svého záměru, vydala Uniprospe.eu v roce 2019 už druhou emisi dluhopisů (první emise měla splatnost 31. 12. 2020). Tyto dluhopisy zaručují úrokovou sazbu ve výši 9,5 % p.a. se splatností k 31. 12. 2022. Při nominální hodnotě dluhopisu Uniprospe 30 000 Kč získá investor za rok 2 850 Kč za jeden dluhopis navíc a v lednu příštího roku může vrácené prostředky reinvestovat.

Pokud tedy shrneme výše uvedené informace, dojdeme k závěru, že investování do nemovitostí je v tuto chvíli opravdu poměrně rizikové a nákladné. Oproti tomu korporátní dluhopisy představují jistotu, zvolíte-li prověřenou firmu, a dobré zhodnocení peněz. A budete-li investovat s Uniprospe, zhodnotíte je téměř o deset procent!

Přejít nahoru