Co je to kratom, ten jemný zelený prášek?

Vyrábí se z listů třicetimetrového vysokého stromu, který roste na jihu Asie.
Zatímco v Asii se těší velké oblibě, v České republice a v celé EU o něm není povědomí příliš rozšířeno. Není ani registrovaný jako potravina, nebo potravinový doplněk, proto na každém výrobku z kratomu musí být označení, že se jedná pouze o sběratelský předmět.

I na internetu nelze častokrát najít relevantní informce, a proto se všeobecně doporučuje ověřovat si informace z vice zdrojů.
Častokrát se totiž můžete dočíst, že existuje mnoho druhů a odrůd kratomu. Není to však pravda. Existují pouze tři základní barvy kratomu. Zelený, bílý a červený. Ostatní názvy jsou už jen mixy techto tří uvedených a rozedně se nejedná o nové druhy nebo odrůdy kratomových stromů.
Zelený kratom je všech tří barev asi nejznámější a také ho výroba je nejjednodušší. Čerstvě sesbírané listy stromu se usuší, když jsou dobře usušené, tak je rozemelou na jemný prášek a je vše hotové.
Výroba červeného kratomu je trochu složitější. Nejprve se čerstvé listy uskladní ve velkých pytlích, kde se nechají několik dní odležet. Poté se znovu vyndají, usuší se a teprve potom se rozemelouna jemný, načervenalý prášek.
Bílý kratom vzniká ještě jinak. Je to směs zeleného a červeného kratomu, do kterého se navíc přidávají usušené a potom rozemleté stonky a žíly kratomových listů. Ty patří neodmyslitelně do bílého kratomu.

Myslíte, že lze tento strom pěstovat i v ČR?

Možné to samozřejmě je, ale jen jako pokojovou rostlinu. V našem podnebním pásmu by totiž tento strom nepřežil mrazivé zimní počasí. Pokud budete pěstovat stromek v květináči – vlastně jako bonsai – potom vám postačí bězný substrát pro pokojové rostlliny a bohatá zálivka. Zároveň rostlina vyžaduje poměrně hodně světla, proto ji postavte blízko k oknu, v zimních měsících doporučujeme přidávat světlo lampou. Jinak by totiž mohly opadávat listy, což je nežádoucí.
Pokud chcete pěstování vlastní rostlinky vyzkoušet, potom navštivte náš e-shop Nejlepsikratom.cz. Zde si můžete semena, ale i předpěstované rostlinky, jsou-li na skladě :o)

Přejít nahoru