Přemýšlíte o tom, že si necháte vytetovat oční linky? Možná máte z permanentního make-upu strach, protože reakce na něj jsou rozporuplné. Jaké jsou nejčastější otázky, které ženy k permanentnímu líčení napadají?
Jak dlouho mi to vydrží?
Na začátek je potřeba narovinu říci, že ano – každá žena vnímá proceduru jinak, proto panují tak smíšené pocity.
I na to, jak dlouho vytetovaný make-up vydrží, není jednoznačná odpověď. Pigment se nanáší do přibližně půl milimetrové vrstvy na rozdíl od běžného tetování, které jde až centimetr pod kůži. Proto nejde o doživotní výsledek, ale musíme ho v průběhu času obnovit.
Trvanlivost ovlivní i stav pokožky. Na mastící se pleti pigment nebude držet tak dlouho jako na starší nebo suché pokožce.
Oční linky obecně mají nejdelší výdrž a můžou naše oči zkrášlovat tři až pět let. Zároveň patří k levnějším ze všech zákroků. Pigment na obočí a rtech většinou vydrží od jednoho do dvou let.
Je procedura bolestivá?
Není individuálnější odpověď než právě na tuto otázku. Procedura určitě není bez bolesti a žena si ji pravděpodobně nebude užívat. Na druhou stranu díky znecitlivujícím krémům se bolest sníží na minimum tak, že někdo nemusí cítit víc než šimrání. Vše záleží na našem prahu bolesti.
Co když se mi výsledek nebude líbit?
Už jsme si řekly, že pigment se postupně vstřebává a není ve skutečnosti doživotní, takže pokud s výsledkem nebudete sto procentně spokojená nebo vás omrzí, po čase zmizí.
Důležité je najít si zkušeného a kvalifikovaného kosmetologa, který vás dovede k tomu nejlepšímu možnému výsledku. Před zákrokem probíhá konzultace, během které načrtnete tvar a ujasníte si barvu. Několik týdnů po zákroku je nutná korekce, během které se doladí nedokonalosti. To všechno by mělo zabránit, abychom svého rozhodnutí litovaly.
Pokud přece jen budete chtít permanentní make-up odstranit, i tady existuje řešení. Cesta vede opět ke kosmetoložce, která do kůže aplikuje odstraňující látku. Ta začne s pigmentem reagovat a tělo je obě vytlačí zpátky na povrch pokožky.
Můžu mít zdravotní komplikace?
Permanentní make-up není obecně doporučován pro lidi s kožními problémy a alergiemi, pro těhotné a kojící ženy, cukrovkáře, lidi s vysokým krevním tlakem a dalším závažným onemocněním.
Zdravotní komplikace po zákroku můžou přijít vlivem alergické reakce těla. Můžou se objevit otoky, podkožní boule a zarudnutí. Tomu všemu bychom měly předejít tím, že se svěříme do rukou dobrému studiu s vysokými hygienickými standarty a zkušenostmi.
Proces hojení a výsledek můžeme ovlivnit i my samy. Kosmetolog nám dá podrobný popis, jak se o vytetovaná místa starat. Čím pečlivěji je budeme dodržovat, tím rychleji a lépe se pokožka zahojí.
Proč bych to vše měla podstupovat?
Vedle výrazného ulehčení od denního líčení, permanentní make-up přináší největší výhody lidem s alopecií, tedy ztrátou vlasů a ochlupení. Vytetované oční linky opticky nahradí řasy, permanentní obočí vrátí naší tváři tvar.
Permanentní make-up se nesnaží zakrýt individualitu ženy, ale naopak ji umí zvýraznit. Oční linky rozzáří oči, zvýrazní jejich barvu a dodají řasám hustotu. Obočí určuje výraz celé tváře, proto je důležité nechat vyniknout jeho přirozený tvar. Vytetované kontury rtů dodají smyslnosti a nechají vyniknout ústa. To vše slouží jako základ, nebo dokonce náhrada dalšího líčení.
Máte vy už zkušenosti s permanentním make-upem? A nechaly byste si vytetovat oční linky, obočí nebo rty?