Jak bojovat s akné?

Akné neboli pupínky, černé či zarudlé tečky se vytvoří čas od času každému. Jsou ovšem lidé, kteří s tím roky bojují, ale vítězství je mnohdy v nedohlednu. Existují ovšem účinné metody, které vám s tímto nelehkým bojem mohou velmi dobře pomoci.

Koho akné nejvíce trápí?

Akné se začne objevovat nejčastěji v pubertě. Jen málokterý „puberťák“ tomu unikne, většinou tak jak přijde, zase odezní. Ovšem objevit se může také v pozdějším věku, kdy se jedná o hormonální změny nebo absenci různých důležitých vitamínů. Někdy se na příčinu nemusí vůbec přijít. Nejčastěji se objevuje na obličeji, krku, dekoltu, zádech a ramenou. Vyskytne-li se ve vysoké míře, může způsobit ztrátu sebevědomí, pocit méněcennosti a úzkosti.

Jak akné vzniká?

Akné se tvoří při zvýšené tvorbě kožního mazu a při zvýšeném rohovatění kožních buněk. Pokud se mazová žlázka ucpe, kožní maz nemůže odtéct a tím vznikne zánětlivá reakce, což je akné. Akné bývá často spojováno s výkyvem hormonálních změn u žen (těhotenství, menstruace, po porodu) a má také dědičný charakter.

Věci, které akné zhoršují

Některé věci, které běžně děláme, mohou akné ještě zhoršit. Jednou z příčin, která může vyvolat akné, je volba špatné a nevhodné kosmetiky. Pokud máte mastnější pleť, to nejhorší co můžete udělat je používat kosmetiku, která má vysoký podíl vazelíny nebo oleje. Pořiďte si takovou, která je určena pro mastnou nebo aknózní pleť. Vhodné je použití přípravků, které obsahují alkohol, ale pouze přiložit na zanícené místo.

Mléčné výrobky také mohou zhoršovat akné, pokud je budete konzumovat v nadměrné míře. Doporučuje se je omezit, stejně jako čokoládu a smažená či ostrá jídla. Vhodná úprava jídelníčku může vaší pleti velmi prospět.

O tom, že kouření není zdravé, ví každý. Kromě toho, že si ničíte zdraví, neprospěje ani vaší pleti. Vliv nikotinu způsobí, že dochází ke stažení drobných cévek v obličeji, kůže je tak hůře zásobována kyslíkem a živinami, odpadní produkty nejsou dostatečně vylučovány a stav kůže se tak zhoršuje. Ideální je samozřejmě nekouřit a vyhnout se dlouhodobému pobytu v zakouřeném prostředí.

Odstraňování akné svépomocí se nedoporučuje vůbec. Pokud budete pupínky mačkat s myšlenkou, že se akné rychleji zbavíte, dostaví se opačný efekt. Zhoršuje se průběh a také mohou vznikat drobné jizvičky. Snažte se být trpěliví a nechat léčbě volný průběh, pokud to přesto nevydržíte a musíte uhřík mačkat, pak jedině absolutně čistýma rukama a po vymáčknutí vydezinfikujte a ošetřete vhodnou kosmetikou.

Dalším vyvolávačem akné může být stres, některé léky, menstruace, nemoci, nadměrné pocení. Je toho opravdu celá řada. Léčba pupínků může být běh na dlouhou trať a vyžaduje především zvýšenou trpělivost. Mnohdy akné odezní samo, tak jak přišlo.

Metody proti akné

● Velmi důležité je pleť před spaním vždy pořádně a důkladně vyčistit a ošetřit vhodnými kosmetickými přípravky.

● Pořiďte si vitaminy, které obsahují zinek a selen.

● Dostatečně pijte a upravte svůj jídelníček, vyhněte se tučným a sladkým jídlům.

● Existují alternativní metody proti akné, například zubní pasta, kterou potřete pupínky a necháte působit přes noc. V zubní pastě jsou totiž látky, které pomáhají léčit. Můžete použít také rozmačkaný stroužek česneku a nechat přes noc nebo velmi osvědčený je rozemletý aspirin s citrónovou šťávou. Alternativní metody mají své výsledky.

Pokud vás akné trápí v opravdu silné míře a nevíte si rady, vždy je dobré váš problém konzultovat s odborníky. Boj s akné není snadný, nicméně nad ním můžete zvítězit, chce to jen opravdu silnou dávku trpělivosti a snahy. Za krásnou a čistou pleť to stojí.

Přejít nahoru