Jak zvýšit plodnost partnera?

Neplodnost je doslova strašákem dnešní doby. Každoročně postihuje stále více párů. Na vině je klesající počet spermií u muže. Mužská neplodnost představuje velký problém a jen stěží se léčí. Přesto můžeme udělat mnoho pro to, abychom zvýšili možnost přirozeného početí. Vždyť ve finále stačí jen jedna jediná spermie. Ovšem čím více, tím lépe!

Neplodnost

Neplodnost jako fenomén?

Již po jednom roce marné snahy o početí odborníci hovoří o neplodnosti. Ačkoliv tento termín na rozdíl od sterility neznamená, že nebudete schopni počít dítě přirozeně, stejně přináší párům důvod k obavám. Zkuste jim předejít a pomoci partnerovi zlepšit jeho plodnost.

Samozřejmě plodnost je ovlivněna mnoha faktory, jako je aktuální zdravotní stav, životní styl a také genetické dispozice. U mužů závisí plodnost především na počtu zdravých spermií. Jestliže plánujete se svým partnerem děti, zkuste si ohlídat faktory, které mohou plodnost narušit, anebo naopak podpořit.

Nekupujte mu slipy

Pokud váš partner nosí rád slipy, vysvětlete mu, že působí nepříznivě na počet spermií. Přesvědčte ho, ať dá přednost raději pohodlným trenkám nebo boxerkám. Varlata potřebují dýchat, slipy totiž zvyšují teplotu pánských varlat, což může spermie zabíjet nebo snižovat schopnost spermií oplodnit vajíčko.

Místo koupele raději sprchu

Relaxace v horké vaně je sice pro muže příjemná stejně, jako pro ženy. Nicméně horko spermiím značně škodí. Pokud se tedy chcete snažit o dítě, doporučte svému milému, aby se raději sprchoval. Varlata totiž potřebují teplotu asi o jeden stupeň nižší, než je tělesná teplota. Podobné nebezpeční může hrozit také při saunování.

Konec se zlozvyky

Kouření má velmi negativní vliv na sperma a značně snižuje plodnost. Každá vykouřená cigareta narušuje membrány spermií a způsobuje jejich „lenost“, tedy neschopnost dostat se k vajíčku. Kouření zároveň poškozuje DNA, takže může způsobit některé vrozené vady.

Váš muž by se měl vzdát nejen kouření, ale také alkoholu. Ten má stejně špatný vliv na plodnost, jako kouření. Nadměrný příjem alkoholu snižuje produkci testosteronu. Dokonce i pivo je zrádné. Ovšem pivo nebo víno, které si dopřeje jednou za čas, by škodit nemělo. Na rozdíl od cigaret je tedy alkohol v malém množství a pouze občas povolen.

Sex musí být kvalitní, ale méně často

Mnoho párů se mylně domnívá, že šance na početí se zvýší častým pohlavním stykem. Ovšem v tomto případě převažuje kvalita nad kvantitou. Není pravda, že čím častější bude sexuální styk, tím více se zvýší šance na otěhotnění. Počet spermií totiž dramaticky klesá po ejakulaci a trvá dalších 48 hodin, než se množství obnoví. Odborníci doporučují souložit obden, zvýšíte tím šance na početí.

Zásobte ho zinkem

Zinek je pro tvorbu spermií velmi důležitý. Výživoví poradci dokonce radí užívat 15 mg zinku každý den. Toto malé množství dokáže opravdové zázraky. Zinek můžete konzumovat v tabletách nebo si ho dopřát například v mořských plodech, celozrnném pečivu či luštěninách.

Pozor na lubrikační gely

Používání některých lubrikačních gelů může působit kontraproduktivně. Některé mohou poškodit kvalitu spermií. O vhodnosti vybraného lubrikačního gelu se raději dopředu poraďte s lékařem. Na trhu naopak existuje lubrikační gel, který plodnost podporuje. Informace získáte u svého gynekologa.

Vyberte správnou sexuální polohu

Úspěšnost početí značně zvyšuje také sexuální poloha. Velmi vhodná je klasická takzvaná misionářská poloha. Sperma se tak dostane co nejblíže vašemu děložnímu krčku. Dále jsou vhodné také sexuální polohy vsedě a ve stoje.

Přejít nahoru