Kratom vás povzbudí více než káva

Možná jste o něm ještě neslyšeli, avšak třeba ve Spojených státech má na 10 milionů pravidelných uživatelů. Kratom totiž umí nahradit kávu a působí jako stimulant při únavě. V jiné své podobě je zas skvělým relaxantem. Seznamte se s kratomem a naučte se jej správně používat.

Kratom (Mitragyna Speciosa) je strom rostoucí v jihovýchodní Asii, kde je též již po staletí díky svým účinkům používán a je pokládán dokonce za lék. Pochází ze stejného rodu jako kávovník, i proto je často s kávou srovnáván. Obsaženou stimulační látkou však není kofein, který se nachází v kávě či v guaraně (paulinie nápojná). Kratom obsahuje především mitragynin. A právě díky němu dokáže mnohem účinněji potlačovat únavu než káva, a to až na několik hodin. Umí též zlepšit náladu. Co by lék se používá k účinnému potlačení bolesti, též ke snížení horečky a proti průjmu. V zemích původu se kratom užívá v podobě prášku, případně se žvýká.

U nás je kratom zcela legální, i když některé formy jeho použití vyžadují přece jen zodpovědnější přístup ze strany uživatelů. Kratom si lze pořídit v několika barvách, přičemž barva kratomu nám jasně řekne, co od tohoto typu účinné látky čekat.

Bílý Kratom

Stimulační účinky nabízí bílý kratom. Ten lze užívat místo kávy na potlačení únavy i stimulaci ve chvíli, kdy nás tlačí čas, potřebujeme více pracovat či zvládnout studium.

Zelený kratom

Zelený kratom má stejně stimulační účinky, navíc však umí zlepšit náladu. Je tak ideální při splínu, nebo když víme, že naše tělo a duše potřebují zrelaxovat, ale nedaří se nám kvůli stresu vypnout.

Červený kratom

Červený kratom je především lék. Používá se proti silné bolesti, a dokonce se jím dnes léčí počátek závislosti na těžkých opiátech a těžká závislost na alkoholu. Má silné relaxační a euforické účinky. Mnoho lidí jej však užívá bez rozmyslu, což pak vede obecně k odsuzování kratomu. Dnes je přitom kratom i u nás zcela legální bez omezení v používání.

Na závěr jen malé zamyšlení.

Mnoho informací o kratomu na českém internetu nenajdete. Evropská unie totiž zakazuje prodejcům uvádět u kratomu téměř jakékoliv informace. Přikladem je dávkování, způsob přípravy atd. Důvodem je podle EU, aby průmerný zákazník nenabyl dojmu, že se jedná o něco co se konzumuje. Statisíce lidí v Indonésii kratom užívají již stovky let, ale v naší zemi musíme tvrdit, že to není ani potravina, ani potravinový doplněk. Udělejte si proto sami obrázek o svobodě slova a hlavně o tom, že nemůžeme napsat ani to co je už stovky let pravda.

Přejít nahoru