Med umí zázraky

Med je zázračný dar přírody, který umí léčit, má blahodárné účinky nejen na naše zdraví, ale pomáhá nám být krásnějšími. Jeho využití je opravdu velmi přínosné a právě v zimě, kdy řádí chřipky a další nemoci po medu velmi často sáhneme. Co všechno o medu vlastně víme a na co všechno jej lze použít?

Za vznikem medu stojí především včely, jejichž hlavním posláním je opylování rostlin. Včely jej vyrábí ze sladkých roztoků, což je nektar nebo medovice. Tuto látku zahušťují a obohacují o enzymy, poté ukládají do buněk. To je hlavní důvod, proč je med tolik zdravý. Obsahuje celou řadu léčivých látek, které pochází z přírody i od včel.

Med pro zdraví

Tato sladká pochutina má celou řadu léčivých účinků, které využíváme především, když jsme nemocní. Skoro by se dalo říci, že med je univerzální přírodní lék (nebo také přírodní antibiotikum). Samozřejmě není všemocný, nicméně blahodárně působí především na tyto neduhy:

● nachlazení dýchacích cest

● pálení žáhy

● žloutenka

● vředy

● porucha trávení

● vysoký krevní tlak

● zácpa

● chudokrevnost a mnoho dalších

Med má unikátní složení díky tomu, že obsahuje látky, které jsou pro nás z běžné stravy nedosažitelné. Zastoupení těchto látek se liší podle druhu medu, který může být květový (obsahuje nektar z rostlin) nebo medovicový (známý jako lesní). Obecně je med velmi bohatý na fruktózu, glukózu, minerály, vitamíny a proteiny. Především obsahuje enzymy, které slouží pro správné fungování organismu. Díky svým protizánětlivým a protivirovým vlastnostem je opravdu nenahraditelný.

Med v kuchyni

Med nemusíte jíst jen tehdy, když jste nemocní, má své nezastupitelné postavení i ve vaší kuchyni. Stačí si jej namazat na čerstvé pečivo a máte chutnou a zdravou snídani. Velmi často se přidává do sladkých jídel nebo omáček. Pro výraznou sladkou chuť jej milují i naše děti.

Med pro krásu

Zejména ženy ocení použití medu, coby zkrašlovacího prostředku. Nejedná se pouze o sladkou pochutinu, ale také o výborného pomocníka pro krásnou pleť a vlasy. Je to velmi všestranný a jeho služby může využít úplně každý. Nechte se inspirovat sladkými nápady, které vás jistě budou zajímat.

Med pro krásnou pokožku

O zázračných účincích medu na pleť věděly už naše babičky. Tehdy ještě nebyly drahé krémy a musely si vystačit s přírodními preparáty. Říká se, že medovou lázeň si dělala i krásná Kleopatra. Není se čemu divit, med pomáhá omlazovat a zjemňovat kůži, zvláční a rozjasní ji.

Velmi často po této surovině sahají také výrobci kosmetických produktů, které z něho vyrábějí pleťové krémy, mléka, pomády na rty, sprchové gely, mýdla a mnoho dalšího.

Medovou lázeň si můžete snadno připravit doma sama. Jak na to? Stačí jen ohřát litr mléka, do kterého dáte šálek medu. Ohřívejte nejlépe v hrnci tak dlouho, dokud se med nerozpustí. Směs potom vlijte do vodní lázně a nechte své tělo hýčkat, co nejdéle to půjde. Výsledky se dostaví rychle, vaše pokožka se doslova probudí k životu.

Zázračný med pomáhá také při věčném boji proti akné, neboť má výborné antiseptické účinky. Odborníci radí smíchat mléko a med ve stejném poměru a přidat kapku citrónové šťávy. Potřete problémové partie obličeje a nechte působit přes noc.

Med je vynikající také na popraskané rty, funguje jako dokonalý balzám. Stačí jen pravidelně rty potírat a budete mít zase pusinku k nakousnutí.

Med pro krásu vašich vlasů

Vlasy jsou stejně důležité jako pleť. Mít ovšem zdravou hřívu není vždy snadné a vyžaduje to zvláštní péči. Velkým pomocníkem může být právě med. Dodá vlasům potřebné živiny a pomůže obnovit ztracený lesk. Existuje celá řada receptů, podle kterých si můžete vyrobit kvalitní domácí masky. Velmi jednoduchá rada je, že stačí smíchat lžičku medu s bílým jogurtem a nanést na vlasy.

Med je opravdu velmi cenný dar, u něhož bychom mohli říci, že je „nad zlato“, stejně jako sůl. Bez medu bychom se sice obešli, ale byla by to velká škoda přijít o tak velkého pomocníka. Pro jeho širokospektré využití v boji proti nemocem, v kuchyni i v kosmetickém průmyslu jej můžeme zařadit mezi naše nejcennější potraviny. Kupujte především domácí český med, který je zárukou kvality.

Přejít nahoru