Snubní a zásnubní prsteny s kamenem

Samostatnou skupinu prstýnků tvoří prsteny snubní a zásnubní. Věděli jste, kam až sahá jejich historie? První stopy najdeme už u starých Egypťanů. V jejich hieroglyfech byl kruh znamením věčnosti. První snubní prstýnky byly pravděpodobně spleteny ze stébel trav. Ty však dlouho nevydržely a tak se hledal vhodnější materiál. A ten se objevil – postupně to byla kůže, kost, slonovina. První kovové snubní prstýnky nosili Římané. V té době byste prsteny s kamenem marně hledali – ty přišly až mnohem později. Snubní prstýnky nosily dlouhá staletí jen ženy, muži tento zvyk převzali až začátkem 20. století.

Zásnubní a snubní prsteny sice podléhají změnám módních stylů, ale ve své podstatě se stejně moc nezměnily. Bývají ze žlutého, bílého či růžového zlata, někdy i stříbrné. Novým kovem, jenž mezi prsteny vstoupil, je chirurgická ocel, která vkusně a jemně opracovaná, případně s vhodným kamenem, může vypadat velmi decentně. Co se opravdu změnilo, je to, že oba prsteny nemusí mít stejný vzhled – pánské snubní či zásnubní prsteny bývají jednoduššího provedení, zatímco dámský snubní prsten s kamenem není dnes již nic neobvyklého.

A jak vlastně snubní či zásnubní prsteny vybírat? Nejvhodnější by samozřejmě bylo navštívit prodejnu, prsteny si prohlédnout a vyzkoušet – zlatník je případně může upravit na vaši velikost. Budete-li nakupovat v e-shopu, je vhodné si prsty pečlivě přeměřit, abyste v nákupním košíku uvedli odpovídající velikosti. Avšak nevěšte hlavu, pokud vám velikosti nebudou vyhovovat, i v e-shopu můžete provést výměnu zboží. Může se však stát, že partner chce ženu překvapit a rozhodne se sám pořídit zásnubní zlatý prsten s kamenem. V tomto případě by měl znát partnerčin vkus a velikost jejího prstu – nezapomeňte, že některé ženy rády nosí prsteny na prostředníku. Jak tajně prst změřit, to opravdu nevím; nejlepší by bylo změřit některý prstýnek, který partnerka už nosí. Ale ani tehdy, kdy se velikostí na prstík své milované netrefíte, není potřeba si zoufat – každý zlatník prsten náležitě upraví.

 

Přejít nahoru