Nemůžete otěhotnět? Možná vám jen chybí vitamíny!

Neplodnost je problém, který řeší 15 % párů na celém světě. V případě mnoha žen a mužů lze dítě počít pouze pomocí asistované reprodukce, ale některým může pomoct pouhá změna životního stylu. Není tajemstvím, že schopnost počít dítě úzce souvisí se stravou, respektive dostatkem potřebných látek. Pokud se nechcete spoléhat na odborníky, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na následující vitamíny.

Když vám lékař sdělí, že nejste neplodná…

Umělé oplodnění vždy není jediným řešením – pokud vám lékař oznámil, že vy i váš partner jste v pořádku, ale přesto nemůžete otěhotnět, snažte se eliminovat zbytečný stres. A bude-li to jen trochu možné, přestaňte na neúspěšná početí myslet. Jakmile pustíte z hlavy negativní myšlenky, a navíc do jídelníčku přidáte vitamíny, na těhotenském testu se objeví vytoužení dvě čárky.

Vitamin E

Patří k nejdůležitějším vitaminům a organismus bez něj nemůže správně fungovat. Ovlivňuje také plodnost – podle vědců může nedostatek vitamínu E vést až k neplodnosti. Najdete ho například v rostlinném oleji, pšeničných klíčcích, špenátu, chřestu, ořeších a kopřivách.

L-karnitin

V rámci přírodní léčby neplodnosti se často používá právě tato esenciální aminokyselina, která je jedním se základních kamenů při tvorbě spermií (ovlivňuje počet a pohyblivost). V případě nedostatku by si ho měl muž dopřát např. formou doplňku stravy.

Koenzym Q10

Látka, které se přisuzuje vliv na zdraví pokožky, má vliv také na plodnost. Efektivní oxidant likviduje volné radikály, ale postupně ho tělo přestává produkovat v dostatečném množství. Budete-li však konzumovat zeleninu či sóju, chybět vám nebude.

Vitamin C

O významu vitaminu C nepochybuje snad nikdo, ale mnoho lidí netuší, že dodržování doporučené denní dávky jde ruku v ruce s plodností. Vědci zjistili, že ženy, které si pravidelně dopřávají sklenici vody s citronem, měly vyšší hladinu progestronu. V dostatečném množství se vitamin C nachází také v zelí, brokolici a bramborách.

Důležitých vitaminů je mnohem více. Další informace vám ochotně poskytne váš ošetřující lékař. I on vám jistě potvrdí, že asistovaná reprodukce je až poslední možností, když selžou ostatní metody.

Přejít nahoru