Žena jako živitelka rodiny, funguje to?

Klasický obraz rodiny je ten, že žena pracuje, ale zároveň se stará o rodinu, o děti. Muž, to je ten, který živí rodinu a zajišťuje finance, které jsou pro rodinu potřebné. Dnešní doba však přeje ženám a emancipaci žen. Je již mnoho žen, které vydělávají více, mnohem více než muži. Pro některé muže to může být frustrující a velmi degenerující. Muži se cítí méněcenní, cítí se nepotřební, jen tak do počtu. Ne všichni muži však jsou takto hrdí a berou realitu takovou, jaká ve skutečnosti je. Zkrátka žena vydělává více peněz, tak muž zůstane s dítětem doma, více se stará o domácnost, vaří, nakupuje, pomáhá s domácností. Je model ženy, jako živitelky rodiny opravdu tak divní a špatný? A funguje to? Jde to vůbec skloubit s tím, aby si muž nepřipadal jako bačkora a člověk, který rodinu uživit neumí?

Dnešní doba už nefunguje tak, jako tomu bylo kdysi. Případů, kdy muž přebírá starost o domácnost, sice mnoho není, ale už začínají narůstat ty domácnosti, kde žena je živitelkou a muž pečuje o domácnost. Je jasné, že tento typ není běžný a pravděpodobně bude dlouho trvat, než se stane to, že bude běžné, aby se muž staral o domácnost a případně také o děti a žena pracovala a živila rodinu, ale tento trend k tomu směřuje, což je rozhodně dobře, protože ženy by měly mít možnost výběru.

Živitel a hospodyně

Jeden bez druhého nefunguje, ani nemůže. Rozhodně tak nemá smysl se navzájem shazovat a přít se o tom, zda je mnohem lepší a důležitější živitel nebo je lepší a důležitější hospodyně. Kdo pro rodinu dělá víc, to jako vážně? Bez živitele by hospodyně neměla finance na jídlo a na provoz, zatímco živitel by sice peníze měl, ale bez hospodyně by mu nebyly moc platné, uklidit, vyprav, vyžehlit a uvařit si nelze. Obě pozice jsou důležité a náročné, každá má své úkoly, které je potřeba plnit a když toho břemeno, nese jen jeden z partnerů, obvykle je to o dost těžší a problematičtější. Musíte se naučit si navzájem vycházet vstříc, a když partner jde nakoupit, asi je jasné, že ze začátku nebudou nákupy vždycky stoprocentní. Partner nekoupí značku vašich džusů, nekoupí ty správné brambůrky, to správné máslo, koupí plnotučné mléko místo odtučněného, koupí drsný toaletní papír. Rozhodně jej nepeskujte, potřebuje si na vše zvyknout a zažít si všechno, co pro vás bylo samozřejmostí. Naopak muž, který je celý den doma nemůže ženě vyčítat, že přišla domů o něco pozdě, vydělává a zabezpečuje rodinu.

Ne vždy to funguje

Ženy, které rodinu živí obvykle vyčítají partnerům, že nedělají vždycky všechno tak, jak mají, předhazují, že ony by tu práci zvládli mnohem lépe, rychleji a efektivněji. Přijdou domů a pak musí po partnerovi všechno předělat, vždyť on sedí celý den doma a ještě to dělá špatně. Muž se nemusí v této roli cítit úplně dobře, navíc kamarádi si z něj mohou utahovat a může jim být pro smích. Říká si ženě o peníze a je tak bačkora, kterého manželka živí a tím pádem je méněcenný. Jak tomu předejít? Musíte se na všem domluvit a vše si probrat. Narovinu si řekněte, že ty role, které momentálně v rodině a domácnosti zastáváte, se mohou za čas změnit, mohou se obrátit a vše se tak změní na původní mód, pokud to tak partneři cítí a chtějí. Navzájem si také řekněte, co všechno vidíte jako pozitivum na roli toho druhého, partner rozhodně ocení, co všechno za den musíte stihnout a vy oceníte to, že pracovat pečlivě a tvrdě také není procházka růžovou zahradou. Oceňte toho druhého a hned bude všechno lepší.

Takže tedy jaký je závěr? Všechno jde, takže i žena jako živitelka rodiny může fungovat a to velmi dobře. Musejí se však partneři navzájem domluvit a musejí si vyjít vstříc. Jinak to prostě nepůjde.

Přejít nahoru