3 důvody, proč navštívit 17. největší zemi světa


Pokud teď přemýšlíte, která země zaujímá onu zmíněnou 17. příčku žebříčku největších zemí světa, nebudeme vás dlouho napínat. Je jí Írán – země opředená řadou mýtů, hojně diskutovaná a ne příliš turisticky vyhledávaná. Přesto je to země, která má opravdu co nabídnout, a jakmile jednou objevíte její kouzlo, zjistíte, že málokterá země se jí může připodobnit.

Země plná historie

To, co je na této zemi naprosto úchvatné, je její historické a kulturní dědictví, které na území dnešního Íránu zanechala Perská říše. Proto ji vyhledávají především milovníci historie, kteří se vydávají prozkoumat pozůstatky úchvatného sídla vládců Persepolis a navštěvují místa, která jsou spojená s nejstarším náboženstvím na světě.

Rozmanitá příroda

Cestovní ruch ještě není v Íránu tolik rozvinutý a o to více si můžete užívat nádherné, nezničené přírody. A že je zdejší krajina opravdu rozmanitá. Přibližně 53 % území zabírají pouště, které se rozprostírají hlavně na východě. Na západě pak najdete nejhornatější oblast, která je tvořena pohořími Kavkaz, Zagros a Álbros. Rovinami je známé především pobřeží Kaspického moře a sever Perského zálivu. Stačí si tedy jen vybrat, která část této úchvatné země je vám nejbližší.

Přívětiví lidé

I když o Íránu panují nejrůznější mýty, vězte, že se jedná o zemi s jedinečnou atmosférou a milými a přátelskými obyvateli. Ti jsou navíc velmi pohostinní a rádi vás pozvou k sobě domů, aby si s vámi mohli popovídat a dozvědět se novinky ze vzdáleného světa. Abyste se této možnosti nemuseli vzdát, doporučujeme vám vyhledat si před cestou nějaký perština kurz a naučit se alespoň základy perštiny. Většina místních obyvatel se s vámi totiž jinak než persky nedomluví.

Perština kurz je také skvělým způsobem, jak si rozšířit obzory o místní kultuře a tradicích ještě před samotnou cestou a seznámit se také s historií, která vám objasní spoustu faktů i mýtů. Naučit se persky se může zdát dosti náročné, ale dobře zvolený perština kurz vás krok po kroku provede záludnostmi specifického písma i poměrně pravidelnou gramatikou. Persky se navíc domluvíte i ve Spojených arabských emirátech, Afghánistánu, Pákistánu, Indii, Izraeli, Ománu či Kataru, takže své znalosti z perština kurzu využijete na mnoha místech.

Pokud vás návštěva této neskutečně zajímavé a atraktivní země láká, nebo chcete alespoň proniknout do jejích tajů, rozhodně se pusťte do studia perštiny. Ale pozor – kurz perštiny není to samé co arabština kurz. Jedná se o dva odlišné jazyky, které si mnozí zaměňují. Proto buďte při výběru obezřetní, ať se k vám dostanou přesně ty informace, po kterých toužíte.

Přejít nahoru