Které kontaktní čočky jsou pro vás vhodné?

Jaké kontaktní čočky jsou vhodné pro moje oči? To je nejčastější otázka lidí, kteří chtějí korigovat oční vady čočkami. Pravda je, že trh kontaktních čoček je rozsáhlý. Zorientujete se v nabídce kontaktních čoček – poradíme vám, jaké čočky jsou pro vás vhodné a kdy byste se jim měli raději vyhnout!

Vybíráme kontaktní čočky

Nejprve si musíte odpovědět na otázky, pro jakou oční vadu čočky potřebujete a jak často je budete používat. Vybrat si můžete ze tří typů kontaktních čoček:

 ·        podle periodicity výměny: jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční a roční

·         podle doby nošení: nepřetržité nošení od několika hodin po dobu jednoho měsíce

·  podle typu korekce: sférické (na krátkozrakost a dalekozrakost), torické (na astigmatismus) a bifokální (na presbyopii)

·         podle zabarvení: čiré, barevné, barevné krycí, barevné zvýrazňovací a obrázkové

Kontaktní čočky jsou praktické pro sportovce, aktivní lidi i cestovatele. Vnášejí vám do života svobodu a jsou řešením, když nemůžete nebo nechcete nosit dioptrické brýle. Výhodou je, že se nezamlžují při změnách teplot a nezužují periferní vidění.

Pro korekci zraku lidé často volí dioptrické měsíční čočky. Některé druhy měsíčních čoček můžete nosit nepřetržitě a některé musíte vyjmout z oka před spaním, vyčistit je a uložit je do speciálního roztoku.

Za jakých okolností způsobí čočky více škody než užitku?

Kontaktní čočky byste neměli nosit při patologických stavech oka, které trvale snižují vidění. Vyhnout byste se jim měli v případě, že i extra měkké a tenké čočky vám způsobují řezání a pálení očí. Nedoporučují se ani tehdy, když u vás nastane porucha tvorby slz nebo vás aktuálně trápí bakteriální, plísňové či virové onemocnění oka.

Příslušenství ke kontaktním čočkám jako módní doplněk

Při pořízení kontaktních čoček musíte investovat i do nezbytného příslušenství. Zvolte si příslušenství ve vaší oblíbené barvě a pojměte ho jako módní doplněk. Ve vaší výbavě nesmí chybět:

·         roztok na čočky

·         kleštičky na čočky

·         aplikátor čoček

·         pouzdro na čočky

Roztoky na kontaktní čočky vyčistí, vydezinfikují a zvlhčí čočky a zajistí jejich snadnou aplikaci. Ideální je, když ponoříte čočky do roztoku alespoň na 6 hodin, nejlépe však na celou noc.

Barevné kontaktní čočky slouží pro změnu barvy očí

Kontaktní čočky si oblíbili také lidé, kteří netrpí žádnou oční vadou. Podle nálady můžete měnit barvu svých očínebo zvýraznit barvu očí nedioptrickými barevnými čočkami. Na večírky, party a maškarní plesy zaujmete čočkami s crazy motivem. Nezapomeňte, že o nedioptrické kontaktní čočky se musíte starat stejně jako o dioptrické čočky.

Kontaktními čočkami nahradíte dioptrické brýle. Vyžadují sice určitou péči, ale postupem času se péče o čočky stane každodenní rutinou. Správným uskladněním čoček předejdete možným infekcím oka a nepohodlí při nošení čoček.

Přejít nahoru