Obývací stěny: Vážně zmizí z našich domácností?

Pokud jste někdy v poslední době sledovali trendy v zařizování obývacích pokojů, mohli jste si povšimnout, že už se v nich nenachází ty velké obývací stěny. Vaše babička dost možná jednu takovou ještě má doma. V dřívějších dobách bylo běžné zastavět celou jednu zeď skříněmi vysokými od podlahy až ke stropu. Dnes je situace jiná.

Rozsáhlé obývací sestavy už opravdu moc často neuvidíte. I v obchodech s nábytkem je budete hledat jen marně. Není o ně zájem, nekupují se. Jejich místo zaujaly jednoduché sestavy složené z pár kousků.

Vzdušnost a minimalismus jsou ty hlavní důvody

Pokud byste chtěli hledat nějaký racionální důvod, proč už se nevyskytují velké obývací stěny, vzpomeňte si na minimalismus. Dnes je jeho vliv patrný snad ve všech oblastech života, v zařizování interiéru však nejvýrazněji. Velí nám vystačit si s co nejméně věcmi, nechat prostor spíš vzdušný než jej zaplňovat nábytkem. Jenže vážně jsou obývací sestavy zbytečností?

Občas se setkáte i s extrémy

Obývací stěny složené jen ze dvou skříněk a jedné poličky jsou standard. Někteří lidé jdou však ještě dál a obývací sestavu si nepořizují vůbec. Stačí jim jedna nízká komoda (vysoký nábytek podle posledních trendů do obýváku nepatří) a je vyřešeno. I touto cestou je pochopitelně možné se vydat. Jenže nemít v obývacím pokoji žádný nábytek je docela nepraktické.

A kam dáte všechny věci?

Obývací sestava může sloužit třeba pro schování knížek, rodinných fotoalb, dokumentů, časopisů apod. Nikdo po vás nechce, abyste si do prosklených vitrín vystavovali nádobí po babičce, ale ty uzavíratelné prostory (poličky i šuplíky) vám budou chybět, pokud obývací sestavu úplně opomenete.

Proto je asi nejlepší vydat se zlatou střední cestou – zaměřit se na moderní obývací stěny, které jsou složené z několika málo kousků. Najdete je v každém dobrém obchodu s nábytkem. Začněte pátrat třeba na Atan.cz.

Přejít nahoru