Pes není hračka 

Uvažujete o tom, že si pořídíte psího kamaráda? Dobře si to rozmyslete. Pejsek není hračka a vyžaduje náležitou péči. 
V první řadě si odpovězte na několik zásadních otázek. Jednou z hlavních je, proč si pejska vlastně chcete pořídit. Stojí za vaší touhou po čtyřnohém příteli jeho hlídací schopnosti nebo spíše sháníte společníka? Ať již tak, či onak, je to správně. V žádném případě zvířátko nekupujte jako dárek k narozeninám, nebo proto, že ho má soused.

Budete mít na pejska čas?

Pes není hračka a obzvláště malé štěně je jako miminko. Všechno jej musíte naučit a tím pádem mu věnovat čas. Pokud jej nemáte, raději si pejska nepořizujte. Víte, co se totiž říká? Psovi je jedno, kde je, ale není mu jedno, s kým je. Svého pána zkrátka potřebuje.

Budete se umět o pejska postarat?

Péče o psa, to není jenom jeho venčení. Pejskovi budete muset pořídit psí pelíšek, kvalitní stravu, tedy psí granule a konzervy s vysokým zastoupením masa, a zapomenout nesmíte ani na nezbytnou veterinární péči v podobě pravidelného očkování a odčervování. To vše něco stojí. Dobře si spočítejte, jestli si tuto položku budete moci dovolit.

Jaké chcete plemeno?

Psí encyklopedie obsahuje více než tisícovku plemen. Jaké bude pro vás to nejlepší? Toť otázka do pranice. Volba psího plemene je přitom klíčová. Zde si musíte ujasnit, zda chcete spíše velké, či naopak malé plemeno. Hlídače, nebo pejska tzv. pro „potěšení“.

Oblíbení hlídači

Jde-li vám především o ochranu majetku, žebříčkům oblíbenosti vévodí německý ovčák a argentinská doga. Pokud ji dobře vychováte, budete mít strážce i mazlíka v jednom plemeni. Skvělým hlídačem ovšem může být i německý boxer. Tito psi jsou skvělou volbou pro ochranu domů a objektů obecně.

Oblíbení mazlíci

Sháníte-li malého psíka do bytu, pak doporučujeme vybírat spíše v kategorii středních a malých plemen (jezevčík, knírač, bígl) nebo přímo trpasličích plemen (yorkshirský teriér, maltézský psík). Obzvláště poslední dvě plemena navíc vůbec nelínají, dovolit si je tak mohou i úzkostlivě čistotní páničkové a paničky.

Přejít nahoru