Proti inflaci volte zlato

Inflace je dnes často skloňovaným slovem. Někdo ji podceňuje, jiní panikaří. A nejde jen o laiky. Rozdílnost názorů je vidět i mezi finančníky. Pravdou je, že vše zdražuje, a to, co jsme si za své úspory koupili před pár měsíci, to si již nekoupíme. Z dlouhodobého hlediska může stav našeho konta dopadnout ještě hůř. Je čas najít nástroj, který nám pomůže uchovat hodnotu majetku. Takovým je jednoznačně zlato, které by nemělo chybět v žádném investičním portfoliu, nebo by dokonce mělo být jeho klíčovou částí.

Síla zlata neoslabila ani s příchodem papírových či elektronických peněz

Zlato mělo jako forma peněz význam v minulosti i nyní. Ano, zlato skutečně splňuje vše, čím mají peníze být. Je přenosné, dělitelné a má vnitřní hodnotu. Je platidlem, které nám i po delším čase umožní koupit si ze něj stejné množství věcí jako v čase jeho nákupu. Odborníci jej považují za nejspolehlivějšího bojovníka proti inflaci s nejmenšími riziky.

Pořídit si investiční zlato je tedy rozhodně více než jen nostalgie. Tou jsou třeba svatováclavské dukáty, které si máme možnost koupit v podstatě stejné, jaké začal razit český král a římský císař Karel IV. Jako numismatická rarita se totiž v limitovaných nákladech razí i dnes. I proto je o ně zájem a investovat do nich není vůbec špatný nápad, i když nejde přímo o investiční zlato.

Jak správně investovat do zlata?

Velkou výhodou investování do zlata je, že není složité. Stačí nakoupit investiční zlaté slitky, případně investiční zlaté mince. Jinou podobu investiční zlato v podstatě nemá. Počítat musíme s tím, že jeho užitek se projeví v dlouhodobějším horizontu. Investice do zlata se doporučují na minimálně 7 let a více. Je to vlastně kvalitní forma spoření. Kdybychom však nechali ležet peníze na bankovním účtu, inflace by se nám na jeho stavu negativně podepsala. Peníze v podobě investičního zlata hodnotu neztrácejí, právě naopak. Navíc jelikož je držíme v ruce, nejsou blokovány některou z forem dlouhodobého investování. Takže kdybychom přece jen potřebovali finance dříve, je jen na nás, jestli zlato, či jeho část, prodáme.

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, zakladatel největšího českého e-shopu s investičním zlatem Zlate-mince.cz.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Trtík ze společnosti Zlaté mince.

Jak se nesplést při nákupu investičního zlata?

Není zlato jako zlato. Už jsme zmínili, že to investiční má výhradně dvě podoby. Oplatí se však vsadit též na brand zlatého slitku či mincí. Některé jsou prostě uznávanější a snadněji se nám pak budou prodávat. Prim na našem trhu hrají švýcarské investiční zlaté slitky Argor Heraeus. Mezi investičními zlatými mincemi je uznávanou rakouská značka mincí Wiener Philharmoniker.

Pozor na různé neodolatelné nabídky investic do zlata. Setkáte se s mnoha finančními produkty, kde však investujete pouze do akcií zlato těžících firem, nebo spekulujte na vývoj ceny zlata na trhu. Jak zmínil Pavel Trtík, existují též různé spořicí produkty, kde opět zlato nevlastníte a získáváte jen výnos z programu. Žádný z těchto produktů nenabízí takový zisk a současně jistotu, jakou poskytuje investiční zlato.

Pozor též na nabídky na investice do jiných typů drahých kovů. I do nich se sice vyplatí investovat, ale stříbro, platina ani paladium nejsou na rozdíl od investičního zlata osvobozeny od DPH. Tento benefit získáte jen při nákupu investičního zlata a je daný zákonem. Co to znamená? Že již při nákupu zlata ušetříte 21 %. To je zejména pro drobné investory velice významné.

Přejít nahoru