Tipy, jak si ulehčit porod

Zejména prvorodičky se obávají svého prvního porodu a velmi často stresují. Před prvními kontrakcemi se rozhodně ničeho bát nemusíte. Existuje několik způsobů, jimiž si můžete zajistit hladký průběh porodu. A o jakých způsobech mluvíme?

Neležte jen na gauči

Pár dní před porodem ležet pouze na gauči je velmi špatný přístup. Miminko totiž není schopné se dostat do optimální polohy, která je před porodem žádoucí. Pokud se blíží termín porodu, měla byste zaujímat polohu na všech čtyřech. V této poloze je dítě schopno přesunout se do správné polohy pro vstup do porodních cest. Ať už se díváte na televizi, nebo posloucháte rádio, vždy dbejte na to, abyste měli pánev výš než kolena.

Čtěte, ptejte se a dívejte se

S blížícím se porodem budete vyhledávat nejspíš informace o tom, jak urychlit porod, jak vyvolat porod a další. Na počátku těhotenství jste hledala informace o tom, jaké jsou příznaky těhotenství. A dnes? Hledáte zase něco o porodu samotném. Doporučujeme přihlásit se na předporodní kurz, který vede odborná asistentka. Ta vám vysvětlí vše kolem porodu, zodpoví vám otázky a také vás naučí, jak správně dýchat při porodu. Čím více o porodu budete vědět, tím lépe pro vás.

Dýchejte!

Říkáte si, že techniky dýchání jsou nesmyslné? Myslíte si, že si na ně ani při porodu nevzpomenete? Potom jste na omylu. Hluboké dýchání je při porodu obrovský pomocník. Čím hlubší je nadechnutí, tím více se do těla dostane kyslíku. Díky hlubokému dýchání se vám uvolní svaly, čímž se zmírní porodní bolesti.

Procházejte se

Procházka vám rozhodně neuškodí. Chodit s velkým bříškem je pro ženu docela náročné, ale zůstat ve vertikální poloze je prospěšné. Buďte aktivní, vyjdete se na procházku. Dítě se dostane do ideální polohy a vy se tak dokonale připravíte na porod.

Rozptýlení

Určitě máte oblíbenou hudbu, u které relaxujete, film či práci. Abyste nemyslela na porod a bolesti, věnujte veškerou svou pozornost tomu, co vás zajímá. Najděte si rozptýlení a přijděte na jiné myšlenky.

Přejít nahoru