Vyberte si vhodný bytový textil

Vybavení do bytu může mít celou řadu podob, třeba i bytového textilu. Jedná se o množinu různých druhů prvků, jež jsou nejen praktické, ale zároveň mohou potěšit i oko. Abyste však vybrali správně, musíte se zaměřit na několik důležitých parametrů.

Rozměry

Ano, je jasné, že u bytového textilu je nezbytné se v prvé řadě zaměřit na rozměry. A je celkem jedno, jestli zrovna potřebujete záclony nebo povlečení. Aby vám daný výrobek sloužil tak, jak má, je potřeba ho pořídit v odpovídající velikosti.

Záclony by měly být širší po obou stranách alespoň o třicet centimetrů více, než je šířka okna. Co se velikosti týče, tam záleží na modelu. Některé verze jsou schválně kratší, zatímco jiné sahají skoro až na podlahu. Dejte si však pozor, aby na zem skutečně nedosáhly, jelikož to jednak nevypadá příliš vzhledně, jednak se tak může konec záclon snadno ušpinit. Ze stejného důvodu je nutné hledět na rozměry u výběru závěsů.

Velikost povlečení by se měla odvíjet od velikosti matrace. Proto je vhodné před koupí matraci pořádně proměřit.

Materiál

Důležitý je rovněž i materiál, hlavně tedy u povlečení, respektive závěsů. U záclon už méně. S povlečením totiž přijdete do kontaktu pokaždé, když si jdete doma lehnout. Rozhodně se tedy nevyplatí pořizovat si méně kvalitní materiál, který nebude na omak dostatečně měkký, případně vám bude jinak nepříjemný. Vždy je lepší investovat více peněz do něčeho hebkého, v čem se dobře spí.

U závěsů je volba materiálu rovněž důležitá, jelikož právě na tom závisí, jak moc budou stínit. Pokud chcete mít v pokoji jen mírné šero, stačí si pořídit klasiku za pár stovek, nicméně toužíte-li po absolutní tmě i během slunečných letních dní, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a objednat si takzvaný blackout závěs, který zvládne dokonale zatemnit celou místnost.

Přejít nahoru