Balení na tábor je spíše doménou rodičů, než samotných dětí. Rodiče musí dohlédnout na jednotlivé záležitosti, které je potřeba zabalit – ať už se to týká oblečení, hygienických pomůcek nebo dokladů. Zpětné balení ale realizují děti a stejně tak se starají o své věci v době nepřítomnosti rodičů. jak nabalit děti do tábora a jak zajistit jejich věci před ztrátou či záměnou?
Balení na tábor
Co se týče balení na tábor, velmi důležité je vědět, jaký program budou mít děti v konkrétním táboře. Některé tábory jsou zaměřené na sportovní aktivity, jiné připravují dětem program kulturního charakteru, či jejich kombinaci. Pro děti je nejdůležitější, aby měli pohodlné oblečení ve kterém se budou cítit dobře. Stejně tak je potřeba dbát na to, že děti se při hře velmi rychle ušpiní a tak je třeba volit vícero náhradního oblečení a týká se to i základních kousků.
Oblečení je tedy potřeba vybírat především podle typu tábora a programu. Zároveň je potřebné zaměřit se také na hygienické potřeby. Pro děti je základem zubní kartáček a pasta, věci na sprchování, případně na plavání. Stejně tak je potřeba sbalit také všechno sportovní příslušenství, elektroniku či jiné důležité součásti dětského světa jako jsou společenské hry nebo hračky. To všechno je přitom potřeba sbalit do přiměřeně velké cestovní tašky tak, aby s ní dítě umělo jednoduše manipulovat.
Jak zabezpečit bezpečnost oblečení a věcí?
Na začátek je důležité si sepsat seznam věcí, které potřebujete sbalit. Následně můžete postupovat podle tohoto seznamu při balení a taktéž je důležité tento seznam poslat spolu s dětmi do tábora. Mohou jej použít při zpětném balení tak, aby na nic nezapomněli. V takovém seznamu je ale nevyhnutelné, abyste uváděli také počet jednotlivých kousků, například 3 trička, 2 svetry, atd. Čím detailnější seznam sepíšete, tím je větší pravděpodobnost, že děti na nic nezapomenou.
Při balení je také potřeba s dítětem spolupracovat. Ukážete jim, kde jednotlivé věci při balení ukládáte a proč. Spolupracujte s nimi na výběru konkrétních druhů oblečení tak, abyste měli jistotu, že se ve sbaleném oblečení budou cítit pohodlně a příjemně. Takto zaručíte, že si děti více zapamatují, co všechno mají nabalené a také budou umět lépe balení napodobit.
Taktéž je u dětí časté, nejvíce u těch menších, že si věci zamění, případně zapomenou či ztratí. Z tohoto pohledu je více jak nevyhnutelné oblečení vhodně označit. nejlepším způsobem jsou různé jmenovky na oblečení. Populární řešení představuje razítko na textil – oblečení, kde je napsané jméno dítěte, které je doplněno o zajímavý dětský motiv. Je to rychlý způsob označení oblečení a takto označené oblečení je lehce rozpoznatelné.
Razítko na textil představuje netoxickou, rychlou a jednoduchou volbu pro vytvoření jmenovky pro děti. Děti se podle něj mohou jednoduše orientovat nejen při hledání svých věcí, ale také při běžném používání. Kromě tohoto způsobu můžete označit oblečení také na štítku nebo zvolit nažehlovací nálepky. Tyto způsoby jsou ale časově náročné a při běžném nošení pro citlivou pokožku nepříjemné a dráždivé. Samotnou aktivitu označování oblečení razítkem přitom můžete dělat společně tak, aby si děti následně toto oblečení s radostí kontrolovali.
V případě dětského tábora je vhodné označit také hygienické potřeby a jiné důležité komponenty tak, abyste měli jistotu, že děti nic neztratí. Tyto kroky mohou výrazně podpořit celý proces balení a mohou redukovat množství ztracených či zapomenutých věcí. Velmi důležitá je také komunikace, je potřeba dát dítěti prostor a obeznámit jej s vaši plnou důvěrou tak, aby si naplno uvědomovalo zodpovědnost, kterou jste mu vložili do rukou.