Vyšetření: Cytoskopie

Cytoskopie je endoskopická metoda, která pomáhá k detailnímu zobrazení struktury tkáně, kterou právě vyšetřujeme. Endoskopická metoda je metoda, která vyšetřuje tělní dutiny a duté orgány. K tomu se používá speciální, flexibilní přístroj, který se jmenuje endoskop. Po cytoskopii lékař sáhne, pokud má pacient potíže, které se týkají trávicího traktu či při potížích urologického ražení. U vyšetření není nutná hospitalizace, po vyšetření se pacient odebírá domů. Délka vyšetření je různá, obvykle to je od dvaceti minut do čtyřiceti minut. Cytoskopie nebude příjemné vyšetření, dá se však vydržet a také vám dají uklidňující injekci, která vám pomůže se uvolnit a trošku vás utlumí. Zbytečně se pak nestresujete při samotném vyšetření a rovněž i lékaři se lépe pracuje a vyšetření je tak rychleji hotové, což si přejete nejvíce asi vy.

Cytoskopie, která se týká trávicího traktu má svá pravidla. Minimálně osm hodin před samotným vyšetřením nesmíte nic jíst, pít a ani kouřit. Podává se uklidňující lék, ten totiž pomůže uvolnit napětí svalů a vyšetření jde rychleji a lépe. Pacient si lehne na pravý bok, nohy pokrčí a přitáhne si je blíže k břichu. Lékař vám v tuto chvíli podává lokální anestetika, což znecitliví sliznici hltanu, je to pro snadnější chod celého vyšetření. Přes ústa pak je zaveden navlhčený přístroj endoskop. Endoskop je tvořený hadičkou z pružného materiálu, se světlem a kamerou. Díky kameře lékař může krásně vidět veškeré přenosy z vašeho trávicího traktu a díky tomu tak může odhalit případné potíže a zdravotní problémy. Při samotném vyšetření pacient může pociťovat pocity dávení. Zároveň je také nepříjemné, když se cytoskop zavádí, avšak není to nikterak bolestivé. Pacient rovněž může mít pocity zvracení, pocity tlaku v podbřišku, nepříjemné pocity, může také cítit, jak se endoskop pohybuje v těle.

Cytoskopické vyšetření, které se provádí u urologických potíží, se provádí pomocí cytoskopu. Cytoskop je přístroj, což je dlouhá kovová trubice, která je dlouhá asi třicet centimetrů. Dále je na trubici optické světlo a kamera. Před vyšetřením se nesmí šest hodin jíst ani pít a ani kouřit. Před vyšetřením si pacient dojde na toaletu a vymočí se. Vyšetření se provádí na vyšetřovacím stole a to v gynekologické poloze. Tedy přesněji, pacient si lehne na záda, roztáhne nohy, ty jsou umístěny do speciálních třmenů, které jsou po obou okrajích stolu. Lékař provede desinfekci genitálií, citlivě zavede cytoskop močovou trubicí do močového měchýře. Vyšetření se u mužů provádí v krátkodobé anestezii. Díky ní nic neucítíte a vše prospíte. Močový měchýř se naplní fyziologickým roztokem, ten roztáhne stěny močového měchýře, díky tomu se pak umožňuje lepší přehlednost. Vyšetření nebolí, trvá malou chvíli, asi pět až deset minut. U cytoskopie při urologických potíží se můžou odebírat také vzorky, které se posílají dál na vyšetření. Pokud se odebírají vzorky, jsou výsledky do týdne a pokud se vzorky neodebírají, jsou výsledky k dispozici ihned. Je dobré být hodinu po vyšetření pod dohledem. Pokud se probouzíte z anestezie, jste v péči anesteziologa. Po vyšetření není nutno dodržovat zvláštní režim, můžete normálně pít a jíst.

Přejít nahoru