Kmenové buňky jako řešení artrózy

Artróza a další chronická degenerativní onemocnění kloubů jsou nepříjemnou komplikací a rozhodně netrápí jen lidi v důchodovém věku. V ohrožení jsou třeba také sportovci, kteří velmi zatěžují své klouby. Dobrá zpráva je, že dnes už tyto potíže dokážeme aspoň částečně řešit.

Artróza kloubů se bohužel nedá úplně vyléčit, avšak je možné zpomalit její postup, tedy zpomalit degeneraci kloubů. Metod, jež se při artróze kloubů používají, je mnoho. Jednou z nich je i léčba kmenovými buňkami.

Co jsou kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou speciálním typem buněk, jež se dokáží měnit ve specializované buňky zárodečných vrstev v organismu. Tím pádem se dokáží proměnit i v mezodermu, zárodečný list, z nějž se postupně vyvíjí kloubní chrupavka.

Jak se využívají při artróze?

Léčba artrózy kmenovými buňkami byla v ČR schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv již v roce 2013. Nejde tedy o žádnou novou a neprozkoumanou metodu. Princip je v podstatě jednoduchý. Kmenové buňky se získají z tukové tkáně pacienta a do kloubu se vpraví injekcí. Zlepšení není okamžité, první rozdíl zpozorujete zhruba od týdne, do měsíce by se měla chrupavka obnovit.

Procedura není nepříjemná, účinky má přitom značné. Odstraní bolesti, buď zcela odvrátí, nebo aspoň oddálí nutnou operaci – výměnu kloubu. Vše závisí na stupni postižení kloubu, nejefektivnější je léčba v počátcích. Pokud tedy cítíte, že něco není v pořádku, neváhejte a vydejte se k lékaři co nejdříve.

Existují další možnosti léčby kloubů

Potíže s klouby jsou velmi rozšířené, proto po celé republice vznikají centra, jejichž specializací je přímo léčba kloubů. Tam kromě kmenových buněk nabízí i další techniky, jako je například aplikace bioadhezivního gelu, regenerační laser nebo náhrada chrupavky biopolymérovým implantátem.

Tato specializovaná centra najdete například v Brně, Praze, Ostravě a také Žilině.

Přejít nahoru