Prodej bytů v Brně – co žene ceny vzhůru? Nedostatek rezidenčních nemovitostí a silná investiční poptávka!

Ať už se o prodej bytů v Brně zajímáte z jakéhokoli důvodu, jistě s údivem sledujete ceny, které pokořují stále nové a nové rekordy. Není to tak dávno, kdy se metr čtvereční novostavby nabízel za nějakých 70 či 75 tisíc korun. Abychom byli přesní, za podobné peníze se v Brně nové byty prodávaly ještě zhruba před pěti lety. A jaká je aktuální situace? Na pořízení jediného čtverečního metru dnes v průměru potřebujete ohromujících 124 000 Kč! Jde o částku, která už je více méně srovnatelná s tou nejdražší destinací u nás, tedy s Prahou. Brno je zkrátka mimořádně atraktivním městem, které přitahuje zástupy nových obyvatel, turistů a také vysokoškolských studentů. Značná obliba, jíž se jihomoravská metropole mezi lidmi těší, však není jedinou příčinou extrémních cen zdejších nemovitostí. Co se za zdražováním domů a bytů ještě skrývá? A jaké prognózy týkající se vývoje na realitním trhu lze považovat za nejpravděpodobnější?

Prodeje bytů v Brně vzrostly cenám navzdory

Počet prodaných bytů v Brně meziročně stoupl zhruba o čtvrtinu. Je to zajímavé zejména s ohledem na svižně rostoucí ceny, které novým zájemcům o bydlení doslova vyrážejí dech. Trochu větší garsonka za 4,5 milionu. Nebo 2+1 o průměrné velikosti 60 m2 za více než 6,7 milionu! To je jen malá ukázka toho, co dnes realitní trh ve městě běžně nabízí. Za posledních 5 let jsou zde novostavby dražší v průměru o 70 % a jen mezi druhým a třetím čtvrtletím letošního roku jejich ceny vzrostly o desetinu. Dochází i k takovým paradoxům, kdy se donedávna přehlížená a poněkud problematická část města mezi ulicemi Cejl a Bratislavská, která je známá jako Bronx, díky nové výstavbě pozvolna mění a stává se jednou z lokalit s nejdražším bydlením vůbec. Metr čtvereční nového bytu vás zde vyjde na těžko uvěřitelných 135 tisíc Kč! A poptávka? Kupodivu zatím neklesá.

Výběr z nabídky novostaveb – Brno (12/2021)

DispoziceUžitná plocha v m2LokalitaCena v Kč
1+kk24Zábrdovice3 240 000
2+kk47Přízřenice4 890 000
2+kk65Zábrdovice6 790 000
3+kk72Žebětín7 790 000
4+kk94Chrlice10 358 000

Co hledat za zdražujícími nemovitostmi?

Pokud jste v situaci, kdy nutně potřebujete bydlet a s vypětím všech sil se pokoušíte dát dohromady finanční prostředky, které by vám umožnily pořízení bytu nebo rodinného domku, musí pro vás být každá další zpráva o zdražujících nemovitostech frustrující. Jistě si také kladete logickou otázku, co žene ceny neustále vzhůru. A nepochybně vás zajímá i to, zda, případně kdy se tento nepříznivý trend obrátí. Nejprve se podívejme na hlavní příčiny razantního zdražování. K těm, které mají na stále se zhoršující dostupnost bydlení v České republice zdaleka největší vliv, můžeme počítat především tyto:

  • Nedostatek nemovitostí
  • Komplikace ve stavebnictví
  • Rostoucí poptávka

Nedostatek bytů a komplikace ve stavebnictví

Nedostatek rezidenčních nemovitostí je dán dlouhodobě zanedbávanou výstavbou, což je záležitost, na kterou řada analytiků i developerů upozorňuje už celé roky. A proč se bez ohledu na značnou poptávku buduje tak málo? Základní problém spočívá v byrokracii. Pokud jde o délku stavebního řízení, je Česká republika zemí, kde tento proces trvá snad vůbec nejdéle. A to nejen ve srovnání s vyspělými ekonomikami, ale dokonce i při pohledu na africké státy jako jsou Niger, Botswana nebo Čad. Aby toho nebylo málo, nově se přidaly ještě další komplikace úzce spjaté s právě vrcholící pandemií nemoci COVID-19. A to takové, které přímo ovlivňují ceny nově realizovaných developerských projektů a které působí značné potíže rovněž lidem s rozestavěnými rodinnými domy. Jde především o raketově zdražující stavební materiály a také extrémní ceny energií.

Vliv poptávky

Slabší výstavba by samozřejmě sama o sobě nepředstavovala takový problém, pokud by o byty nebyl velký zájem. Poptávka je však rok od roku vyšší. V posledním roce, roce a půl, dokonce mimořádná. Jde přitom jak o poptávku „běžnou“, kdy se lidé snaží opatřit si vlastní střechu nad hlavou, tak o poptávku ryze investiční. Tu první by se zřejmě uspokojovat dařilo, nicméně hlad investorů a to jak drobnějších, tak velkých, situaci značně mění. Nemovitosti jsou zkrátka považovány za jeden z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz. V současné době, kdy se většina evropských ekonomik včetně té naší, potýká díky pandemii COVIDU-19 s vysokou inflací, jsou byty, domy i pozemky předmětem vskutku nebývalého zájmu investorů. A vyhlídky na změnu?

Zázraky nečekejte!

Pokud stále doufáte, že by mohlo bydlení v dohledné době zlevnit, nemáme pro vás ty nejlepší zprávy. Vysoká inflace a s ní spojená investiční poptávka po nemovitostech přetrvá ještě řadu měsíců. Přinejmenším! A ceny stavebních materiálů nebo energií? Ani zde se nedá očekávat zásadnější změna k lepšímu. Abychom však nekončili v příliš pesimistickém duchu, zmiňme alespoň jednu věc, kterou lze s ohledem na extrémní ceny rezidenčních nemovitostí přece jen považovat za nadějnou. Asi jste zaznamenali, že roste úročení hypoték. A protože je řada nových bytů kupována na úvěr, mohou dražší půjčky přispět k mírnému propadu poptávky alespoň mezi těmi, kdo nedisponují dostatkem vlastních financí. Nižší zájem by snad mohl stoupající ceny domů a bytů trochu přibrzdit. Zázraky však prozatím nečekejte!

Jakou částku byste považovali za přijatelnou, pokud byste se rozhodli ke koupi dvoupokojového bytu v Brně? Řekněme o 60m2 užitné plochy?

Přejít nahoru